Yükleniyor

Kısırlık (İnfertilite)

Kısırlık (İnfertilite)

Dünya Sağlık Örgütü açıklamalarına göre kadınların birbirini takip eden 12 yumurtlama döneminde düzenli ve korunmasız olarak cinsel ilişkiye girilmesine rağmen; gebelik oluşmaması durumu “kısırlık” olarak tanımlanır. Kısırlık erkek kaynaklı da kadın kaynaklı da olabilmektedir. Bu nedenle kısırlık riski taşıyan çiftlerin eş zamanlı olarak kontrol edilmeleri gerekebilir.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda kısırlık yani infertilite nedeni olabilen birçok farklı faktör bulunur. En sık görülen kadın kaynaklı kısırlık nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Polikistik Over Sendromu (PKOS):Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte; genetik faktörler, hormon seviyelerindeki değişim, obezite hastalığı ve beslenme yanlışları gibi risk faktörleri neticesinde ortaya çıkan PKOS hormonal bir bozukluk olarak tanımlanır. Adet dönemlerindeki düzensizlikler, yumurtlama zamanının belirlenememesine ve dolayısıyla hamile kalmaya engel olabilir.

Çikolata Kisti:Normal şartlarda rahim içinde döşeli olarak bulunan endometrial hücrelerin rahim dışına yerleşip üremesiyle ortaya çıkan çikolata kisti; kısırlığa neden olabilen faktörler arasında yer alır.

Yumurtlama Bozuklukları:Yumurtaları erken tükenen, PKOS sendromu olan ya da yumurtalıkları kontrol eden hormonların eksikliğinden kaynaklı yumurtlama bozuklukları yaşayan kadınlarda kısırlık görülebilir.
Tüp Tıkanıkları:Çoğunlukla cinsel yolla bulaşan mikroplar nedeniyle ve daha öncesinde geçirilen cerrahi müdahaleler neticesinde; tüplerin zarar görmesi ya da tıkalı olması yumurta ile spermlerin birleşmesini engelleyerek gebeliği imkansız hale getirebilir.

Rahim Ağzı Yaraları:Rahim ağzında iltihap oluşumu tedavi edilmediği takdirde rahim ağzı salgısının yapısal değişimine neden olup kısırlığa yol açabilir.

Kısırlık Tedavisi

Kadınlarda kısırlık nedeni belirlendikten sonra uygulanacak kısırlık tedavi yöntemleri aşama aşama uygulanmalıdır. Kısırlık şüphesi taşıyan kadınlara yumurtlama testi, HSG, hormon testleri, yumurta rezervi sayımı ve görüntüleme gibi farklı teşhis yöntemleri uygulanabilir. Bazı kadınlarda bu tetkiklere ek olarak genetik test, laparoskopi ve histeroskopi de uygulanabilir.

Kısırlık tedavisi; kısırlık nedenine, kadınların yaşına, ne zamandan beri infertil olunduğuna ve kişisel tercihlere göre değişiklik gösterebilir. İnfertilite komplike bir bozukluktur, tedavisi zaman almanın yanı sıra çiftlerin psikolojik olarak da hazır olmasını gerektirir.

Ovülasyon Takibi: Kısırlık tedavisi kapsamında genel olarak ilk adım ovülasyon takibidir. Yumurtlama takibi tedavi sürecinde kadınların yumurtlama zamanı tespit edilerek doğurganlığın en zirvede olduğu zaman dilimlerinin belirlenmesi ve gebelik şansının arttırılması amaçlanır. Kadınların yumurtlama dönemi ultrason görüntüleme ile takip edilir, adet döngüsünün 11. gününden itibaren ultrason takipleri gerçekleştirilir.

Yumurta Geliştirici İlaç Tedavisi: Yumurtlamayı uyaran ve düzenleyen ilaç tedavileri; yumurtlama bozuklukları nedeniyle infertil teşhisi konulan kadınlar için ana tedavi olma özelliği taşır. Yumurtlamayı gerçekleştirmek için FSH ve LH gibi hormonların salınımını tetikleyen bu ilaçlar aşılama öncesi tedavi aşamasını oluşturur.

Aşılama Tedavisi: Normal yolla gebelik oluşmadığı durumlarda kısırlık tedavisinde aşılama adımına geçilebilir. Bu tedavide erkeğe ait sperm hücreleri alınır ve rahim içerisinde enjekte edilir. Çiftlerin çocuk sahibi olma şansını yaklaşık %20 oranında arttıran bu yöntem 2 seans dahilinde uygulanır. Aşılama tedavisinin başarısız olması durumunda tüp bebek tedavisi düşünülebilir.

Kısırlık şüphesi taşıyorsanız zaman kaybetmeden tüm tetkikleriniz ve kısırlık tedavisi süreçleriniz için İzmir'de bulunan kliniğimize başvurabilirsiniz.


Kısırlık (İnfertilite)
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz