Yükleniyor

Vulvar Dolgu

Vulvar Dolgu

Genellikle yaşla birlikte cilt dokusu yavaş yavaş direncini ve eski sıkılığını kaybeder. Bu durum kadınlarda genital bölgede de etkisini gösterir. 40 yaş sonrasında vulvanın içindeki yağ dokusu eriyerek silikleşir ve zamanla yer çekiminin de etkisi ile sarkma meydana gelir. Bu durum dış (büyük) vajina dudaklarında kırışık, sarkık, çökük bir görünüme yol açar.

Kadınları hayli rahatsız eden, özgüven kaybına yol açabilen ve çeşitli sıkıntılar yaratan bu durumun ameliyatsız yöntemle giderilmesi mümkündür.

Vulva dolgusu diğer adıyla genital bölge dolgu enjeksiyonu uygulaması sayesinde dış dudaklardaki istenmeyen görünüm kısa sürede ortadan kaldırılabilmektedir.

Vulvar Dolgu Nasıl Gerçekleştirilir?

Latince labio majora olarak adlandırılan dış (büyük) vajinal dudaklar; genital alanda iç dudakların hemen dış tarafında bulunan yapılardır. Dış dudaklardaki sarkma, büzüşme, kırışma gibi problemlerin temel nedeni ise kolajen bağ dokusunun zamanla kaybolmasıdır.

Dış dudak deformiteleri her ne kadar ilerleyen yaşta sıklıkla ortaya çıksa da aslında her yaşta karşılaşılabilen bir problemdir. Örneğin genç yaş grubunda çok zayıf hastalarda ya da kilo alıp vermelere ve geçirilmiş gebeliklere bağlı da dış dudaklarda problemler meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra ağda gibi epilasyon yöntemleri derinin sarkmasına neden olabilmektedir. Ayrıca sigara ve alkol tüketimi, çeşitli cilt rahatsızlıkları, menopoza girilmesi gibi durumlar da büyük dudaklardaki sarkmanın nedenleri arasında sayılabilir. Vulvar dolgu uygulaması, bu problemlerin giderilmesinde kullanılan ameliyatsız bir yöntemdir.

Vulvar dolgusunun temel amacı, dış vajinal dudaklara yeniden gergin ve düzgün bir görünüm kazandırmaktır.

Kliniğimizde hastalarımıza iki farklı şekilde vulvar dolgusu işlemi gerçekleştirmekteyiz.

İlk yöntem genital bölge için özel üretilmiş, hyaluronik asit bazlı medikal dolgu enjeksiyonu, Bu enjeksiyon her iki dudak içine yapılarak dolgunlaştırma sağlanır. Klinik ortamda, lokal anestezi eşliğinde gerçekleştirilen bu pratik uygulama hastadan hastaya değişmekle birlikte 1 yıl süreyle etkisini korumaktadır.

İkinci yöntem ise yine klinik ortamda gerçekleştirdiğimiz yağ enjeksiyonu uygulamasıdır. Bir diğer adı da lipo-filling olan bu işlem kapsamında, öncelikle hastanın karın, kalça veya bacak iç kısmından liposuction yöntemiyle yağ dokusu alınır. Hastanın kendi yağ dokusu daha sonra dış dudaklara enjekte edilir. İlk yönteme göre hem daha doğal hem de daha kalıcı bir uygulamadır. Enjekte edilen yağ dokususunun yaklaşık %50’si 6 ay içinde erir. Bu nedenle de hastaya işlem sırasında hacim olarak daha fazla yağ dokusu verilir. 6 ay sonrasında kalan yağ dokuları ise 3-5 yıla kadar kalıcıdır.

Vulvar Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Vulvar dolgu işleminin hastaya kazandırdığı avantajlar ise şu şekilde sıralanmaktadır:

– Büyük dudaklar yeniden parlak, sağlıklı, sıkı ve dolgun bir görünüme kavuşur.

– Kadınlardaki özgüven kaybı ortadan kalkar.

-Vulvar dolgu uygulaması hastanın taleplerine göre farklı işlemlerle de kombine edilebilir.

Ayrıca, iç dudak estetiği olan labioplasti vulvar dolgu ile bir arada uygulandığında, genital bölgede “Barbie vajina” olarak adlandırılan ve görsel açıdan çok talep edilen pürüzsüz görünüm elde edilmektedir.

Genetik estetik işlemlerimiz hakkında bilgi almak ve size en uygun çözümleri konuşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Vulvar Dolgu
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz