Yükleniyor

Rahim İçinden Biyopsi

Rahim İçinden Biyopsi

Rahim İçinden Biyopsi (Endometrial Biyopsi)

Endometrium adı verilen rahim iç duvarından ufak bir doku parçası alınması işlemi rahim içinden biyopsi, rahimden parça alınması ya da endometrial biyopsi olarak adlandırılır. Adet dönemlerinde düzensizlik olan, adet dönemlerinde aşırı kanama yaşayan, hiç adet görmeyen, rahim duvarında kalınlaşma olan, meme kanseri ilaçlarının kullanımından sonra kanaması meydana gelen kadınlarda PAP Smear testlerinde şüphe uyandıran sonuçlar alınıyorsa zaman kaybetmeden rahim içi biyopsisi yapılmalıdır.

Rahim İçi Biyopsisi Neden Yapılır?

Rahimde var olan anomalilerin teşhis edilmesi, menopoz sonrası dönemdeki kanamaların nedeninin belirlenmesi, endometrial kanser taraması, doğurganlığın arttırılması ve hormon terapisine gösterilen reaksiyonu anlamak için endometrial biyopsi yapılabilir.

Rahim içi biyopsisi düşüklere neden olabileceği için hamilelik döneminde, kan pıhtılaşması sorunu yaşayanlarda; pelvik bölgesinde iltihap olduğunda, rahim boynunda ya da vajinada enfeksiyon oluştuğunda uygulanmaz.

Endometrial Biyopsi Nasıl Yapılır?

Genellikle klinik ortamında kadınlara anestezi verilmeden dahi uygulanabilen rahim içi biyopsisi oldukça kolay gerçekleştirilen ve yaklaşık 10 dakika içerisinde tamamlanabilen bir işlemdir.

Rahimden parça alınabilmesi için kadınların muayene masasına Smear testi yapılırken olduğu gibi yatması gerekir. Uzmanlar spekulum ile vajina kanalını açar. Açılma meydana geldikten sonra özel bir alet ile rahim kanalına, rahime ve son olarak rahim iç duvarına ulaşılır. Rahim iç duvarından doku örneğinin alınmasıyla işlem tamamlanır. Alınan doku örneği incelenmek üzere laboratuvara gönderilir.

Rahim içi biyopsisi işlemi tamamlandıktan sonra hasta eve dönebilir. 1 hafta boyunca lekelenme tarzında hafif kanamaların oluşması mümkündür. Bu nedenle cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.

Rahim İçinden Biyopsinin Önemi

Endometrial kanserin veya rahim duvarı kalınlaşmasının teşhis edilmesini sağlayan rahim içi biyopsisi; tekrarlayan düşüklerin nedenlerinin ortaya çıkarılması adına da önemli bir teşhis yöntemi olarak kabul edilir. Kanama, enfeksiyon ve nadiren de olsa rahim yaralanması gibi komplikasyonlara neden olabilen rahim içi biyopsisi; yalnızca alanında deneyimli Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir.


Rahim İçinden Biyopsi
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz