Yükleniyor

Lazerle Vajinal Kuruluk Tedavisi

Lazerle Vajinal Kuruluk Tedavisi

Kadınların yaşam kalitelerini, evliliklerini, ilişkilerini ve psikolojilerini olumsuz etkileyen problemlerden biri de vajinal kuruluktur. Menopoz dönemi, geçirilen vajinal enfeksiyonlar ve vajinal duş gibi farklı nedenlerle ortaya çıkan vajinal kuruluk; vulva bölgesinde bulunan küçük dudakların tahriş olmasına, cinsel ilişkilerin ağrılı geçmesine ve kadınların hayat konforunun azalmasına neden olabilen bir sağlık problemidir.

Vajinal kuruluğa neden olan unsurların belirlenerek vajinal kuruluk tedavilerinin kişiye özel planlanması başarılı sonuç alınması açısından önem taşır. Vajinal kuruluk tedavisi günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte artık lazer ile kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

Monalisa Touch Lazerle vajinal kuruluk tedavisi sonrası kadınlar cinsellikle yeniden barışabilir ve yaşadıkları tahriş sorunlarından kurtularak hayat kalitelerini artırabilirler.

Vajinal kuruluk nedir?

Kadınlarda sık olarak rastlanılan vajinal problemlerden biri de vajinal kuruluktur. Birçok kadın hayatının belli döneminde bu probleme bağlı şikayetler yaşayabilmektedir.

Vajinal kuruluk; kişinin cinsel anlamda uyarılmasına rağmen konforlu bir cinsel ilişki için yeterli vajinal kayganlığa kavuşamama durumunu anlatmaktadır. Vajinal kuruluk cinsel ilişkinin ağrılı geçmesine veya gerçekleşememesine neden olmakta; bu da çiftler arasında sorunlar yaşanmasına yol açabilmektedir.

Vajinal Kuruluk Nedenleri Nelerdir?

Farklı nedenlerle tüm yaş gruplarındaki kadınlarda ortaya çıkabilen vajinal kuruluk oluşumunun en yaygın nedeni menopoz dönemidir. Menopoz dönemiyle birlikte hormonlarda meydana gelen değişiklikler kadınların hem psikolojik hem de fizyolojik semptomlar yaşamasına neden olur. Vajina kuruluğu da menopoz döneminde en yaygın görülen belirtiler arasında yer alır.

 • Vajinal enfeksiyonlar,
 • Aşırı stres,
 • Vajina florasının bozulması,
 • Süt hormonunun artıAncak vajinal kuruluk nedenleri yalnızca menopoz sürecine indirgenemez. Menopozun dışında vajinal kuruluğa neden olan unsurlar şu şekilde sıralanmaktadır:
  şı (Hiperprolaktinemi),
 • Kullanılan bazı medikal ilaçlar,
 • Genetik faktörler,
 • Vajinal duş (Vajina içini yıkama),
 • Vajina içine çok fazla fitil ve tampon yerleştirilmesi,
 • Bazı zararlı yaşam alışkanlıkları vajinal kuruluk oluşumunu tetikleyebilir.

Bunun yanı sıra vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik, cinsel uyarının yetersiz olması, partnerle uyumsuzluk gibi psikolojik temelli de olabilir.

Monalisa Touch Lazerle vajinal kuruluk tedavisi kimlere yapılmaktadır?

Monalisa Touch Lazerle vajinal kuruluk tedavisi yukarıda saydığımız nedenlere bağlı ortaya çıkan benzer şikayetlere sahip tüm kadınlarda güvenli bir şekilde uygulanabilmektedir.

Monalisa Touch Lazerle Vajinal Kuruluk Tedavisi

Monalisa Touch Lazer ile vajinal kuruluk tedavisi acısız ve ağrısız bir yöntemdir. İşlem sonrası hastalar kısa sürede günlük yaşantılarına dönebilirler ve iyileşme sürecinde komplikasyon oluşma riski yok denecek kadar azdır.

Anestezi uygulanmadan gerçekleştirilen tedavi ile vajinal gençleşme sağlanır, Bartholin ve Skene salgı bezlerinin işlevselliği artırılarak cinsel ilişki sırasında vajinanın ideal oranda kayganlaşması mümkün hale getirilir. Lazer seansları sonrasında vajina duvarı beslenir, nemlenir, elastikiyeti artar ve kadınların hayat kalitesi yükselir.

Vajinal Kuruluk Tedavisi nasıl gerçekleştirilir?

Vajina kuruluğunun tedavisi için gerçekleştirilen bu işlemde Monalisa Touch lazer kullanımaktadır.

Vajina iç derisinin üzerine uygulanan lazer ışınları, bölgenin yenilenmesine yardımcı olur. Yenilenen vajina mukozası, normal işlevini geri kazanarak cinsel ilişki için gerekli kayganlığı oluşturur.

Lazerle vajina kuruluğu tedavisi yaklaşık olarak 5 dakika sürmektedir. İşlem ağrısız ve acısızdır. Bir veya iki seanslık uygulama genellikle hastaların şikayetlerinin giderilmesinde yeterli olmaktadır.

Vajinal kuruluk tedavisi kişiye özel planlanması gereken bir süreçtir. Vajinal kuruluk nedenleri uzmanlara tedavi seçeneklerinin belirlenmesi amacıyla yol gösterir.

Menopoz döneminde ortaya çıkan vajinal kuruluğun giderilmesinde lazerle vajinal kuruluk tedavisi yüksek başarı sağlamaktadır.

Siz de vajinal kuruluk nedeniyle hayat kalitenizin düşmesinden yakınıyorsanız; kliniğimize gelerek size özel tedavi yöntemlerinin güvenli bir şekilde uygulanması için bize başvurabilirsiniz.

Monalisa Touch Lazerle Vajinal Kuruluk Tedavisi, kliniğimizde mahrem bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Hastalarımız aynı gün taburcu olmaktadır. Daha detaylı bilgi ve randevu için kliniğimize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.


Lazerle Vajinal Kuruluk Tedavisi
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz