Yükleniyor

HPV Aşıları

HPV Aşıları

Rahim ağzı kanseri öncesi prekanseröz lezyonların ve rahim ağzı kanserinin önlenmesi amacıyla HPV aşıları yapılır. Henüz tedavi edici bir HPV aşısı olmasa da KORUYUCU özellikteki HPV aşıları ile kadınlar HPV virüsünü kapmadan ya da kaptıktan hemen sonra bağışıklık sistemlerinin harekete geçmesi ile kanser riskinden kurtulabilir.

GARDASİL

HPV virüsünün rahim ağzı kanserine dönüşebilecek tehlikeli türlerinin yani HPV 16, HPV 18, HPV 6 ve HPV 11 vb. partiküllerini içeren GARDASİL aşısı; hem dış genital bölgede oluşan siğilleri hem prekanseröz lezyonları hem de rahim ağzı kanserini önleyici özelliğe sahiptir. 2007 yılından itibaren Türkiye’de de uygulanan GARDASİL aşısı dörtlü aşı olarak da bilinir. Gardasil aşısının kalıcılığı için ilk aşının 2. ve 6. aylarda tekrarlanması gerekir. Üçüncü doz tamamlandıktan sonra aşının etkisi kalıcı hale gelir. Aşının etkisi kas içine enjeksiyon ile artırılabilir.

CERVARIX

HPV tip 16 ve HPV tip 18 virüslerinden partiküller içeren Cervarix aşısı rahim ağzı kanseri prekanseröz lezyonları ve rahim ağzı kanseri oluşumunu önlemek için uygulanır. Ergenlik döneminden itibaren uygulanabilen Cervarix aşısının ilk dozu yapıldıktan sonra diğerleri 1 ve 6 ay sonra tekrarlanmalıdır. Garnasil’den farklı olarak genital siğillere karşı koruyucu özelliği bulunmayan Cervarix kas dokusuna enjekte edilir.

HPV Aşılarının Önemi

HPV virüsü kadınlarda birçok hastalığın tetikleyicisi olabilir;

Rahim ağzı kanseri,
Vajina ve vulva kanserleri,
Genital siğiller HPV virüsü nedeniyle ortaya çıkabilir. Kadınların sağlığını tehdit eden ve genital siğil oluşumu durumunda fizyolojik olduğu kadar psikolojik sorunlara da neden olabilen HPV virüsü için geliştirilen HPV aşıları FDA onaylıdır.

HPV Aşıları Uygulaması

Genellikle 11 – 12 yaşları arasında yapılan HPV aşıları; 9 yaşından 26 yaşına dek de uygulanabilir. Ergenlik dönemindeki kişilere 6 ay ve 12 aylık periyotlar dahilinde HPV aşısı yapılabilir. İlk aşısı 15 yaşından sonra olanlara üç doz aşı uygulanması gerekebilir.


HPV Aşıları
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz