Yükleniyor

Anorgazmi Tedavisi

Anorgazmi Tedavisi

Toplumumuzda kadınların büyük bir çoğunluğu rahim ve vajinanın ritmik hareketlerle cinsel ilişki sırasında kasılması olarak adlandırılan orgazm duygusunu yaşayamıyor. Dolayısıyla cinsellikten haz alamıyor ve cinselliği külfet olarak algılayıp bu nedenle psikolojik anlamda sıkıntılar yaşıyor.

Kadınlarda cinsel uyarılma sağlanmasına rağmen orgazm olamama ya da çok geç orgazm olma durumu “anorgazmi” olarak tanımlanıyor.

Anorgazmi sorunu düşünüldüğünün aksine yalnızca kadınları değil; aile birliğini ve çiftler arasındaki bağları da etkiliyor. Kadınlar bu durumdan olumsuz etkilenirken, özgüven kaybı da oluşabiliyor. Bunun yanı sıra anorgazmi nedeniyle eşler arasında cinsel sıkıntılar yaşanabildiği için evlilikler ve ilişkiler de kötü yönde etkileniyor.

Anorgazmi neden olur?

Yapılan araştırmalar, kadınlarda orgazma ulaşmada güçlük çekme veya hiç orgazm olamama sorununun en sık rastlanan cinsel işlev bozuklukları arasında geldiğine işaret etmektedir.

Anorgazminin nedenleri üç ana grupta toplanır. Bunlar; fiziksel, psikolojik ve eşe/partnere bağlı nedenler olarak sıralanır.

Anorgazmi nedeninin net olarak anlaşılması için ise jinekolojik muayene mutlaka gereklidir. Orgazm sorununa neden olan fiziksel nedenler şu şekildedir:

  • Vajinada yer alan enfeksiyon,
  • Vajinal kuruluk,
  • Ağrılı cinsel ilişki (disparoni)
  • Bunun yanı sıra diyabet (şeker) rahatsızlığı, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, bazı nörolojik rahatsızlıkların da orgazm sorununa neden olabildiği bilinmektedir.
  • Psikolojik temelli ve eşe/partnere bağlı nedenlerle gelişen orgazm sorunları, ilgili uzmanlık dallarınca ele alınmaktadır. Kimi vakalarda psikolojik tedavi ile fiziksel tedavinin bir arada gerçekleştirilmesi de gerekebilmektedir.

Kliniğimizde vajina bölgesinde meydana gelen, fizyolojik problemlere bağlı gelişen anorgazminin tedavisi yapılmaktadır.

Anorgazmi Tedavileri Nelerdir?

Kadınlarda anorgazmi tedavisi kapsamında birden fazla yöntem uygulanmakta; kadınların cinsel birliktelikleri sırasında aldıkları hazzın arttırılması amaçlanmaktadır.

Anorgazminin türüne bağlı olarak (klitoral veya vajinal) farklı tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Cinsel orgazm sorunlarının tedavisi kapsamında kadınlara G noktası büyütme, lazerle vajinal daraltma ve genital biyolojik serum uygulamaları yapılmaktadır.

G Noktası Büyütme

Gräfenberg noktası ya da G noktası, üretrayı çevreleyen duyarlı genital bölgeye verilen addır. Vajinanın ön duvarında yer alan ve orgazm sürecinde aktif bir rol oynayan G noktası; anorgazmi tedavisi için özel bir bölgedir. G noktası büyütme sonrası cinsel ilişki sırasında bu bölgenin daha fazla uyarılarak orgazmın kolaylaştırılması sağlanır. G noktası; yağ enjeksiyonu ve dolgu yöntemleri ile tek uygulamayla büyütülebilir. Aynı zamanda biyolojik serum uygulaması ile bölgedeki yapısal protein üretimi tetiklenerek G noktası hassasiyeti arttırılabilir.

Genital Biyolojik Serum Uygulaması

Yukarıda da belirtildiği gibi enjekte edildiği bölgede yapısal protein ve yeni hücre oluşumunu tetikleme özelliğine sahip olan biyolojik serum uygulaması; G noktası ve klitoris gibi orgazm sürecinde aktif rol oynayan genital bölgelere enjekte edilebilir. Kişiden alınan kanın özel bir işlemden geçirilip t.bosit zengini plaz.ma. elde edilmesi ve bu plaz.ma.nın tedavi bölgesine enjekte edilmesi esaslarına dayanan biyolojik serum tedavisi sonrası kadınların cinsel hazza ulaşması kolaylaşır.

Lazerle veya Cerrahi Vajinal Daraltma

Orgazmın gerçekleşmesi için G noktası ve klitoris en önemli bölgeler olsa da vajinanın sıkılığını kaybetmesi neticesinde de anorgazmi şikayetleri ortaya çıkabilir. Kadınların özgüvenini azaltan ve çiftlerin karşılıklı cinsel tatmine ulaşmasını engelleyen vajinal genişleme lazerle vajinal daraltma işlemi ile sıkılaştırılabilir. Vajinoplasti ise cerrahi yöntemle vajinanın daraltılmasının sağlandığı bir diğer işlemdir. Bu uygulamaya alternatif olarak geliştirilen lazerle vajinal daraltma ise ameliyata gerek kalmadan seçili hastalarda son derece başarılı sonuçlar vermektedir. Lazer işlemi vajinayı sıkılaştırırken aynı zamanda vajinal rejuvenasyon (gençleştirme) gerçekleşmesini de sağlar.

Vajinal Lazer ve Prp Uygulaması

Cinsel hazzı hissedememe, orgazmı yaşayamama ya da oldukça zor orgazm olma gibi durumlarda da Monalisa touch lazer kullanılabilmektedir. Etkiyi daha da arttırmak için PRP (Platelet Reach Plasma) uygulaması da eklenebilir. Böylelikle sinerjik bir etki oluşmaktadır.

Kadınlar birçok farklı faktör neticesinde orgazm olamayabilir. Anorgazmi tedavisi hem fiziksel hem de psikolojik tedavi yöntemlerinin uygulanmasını gerektirebilir. Kadınların cinsel hayatları ile ilgili farkındalıklarının artmasıyla önem kazanan anorgazmi tedavileri kliniğimizde gerçekleştirilmektedir. Anorgazmi sorununun çiftler arasındaki duygusal bağlara zarar verebileceği gerçeği yadsınmamalı; orgazm olmayan kadınların tedavi süreçlerine başvurmasının önemi görmezden gelinmemelidir.

Anorgazmi Tedavisi kliniğimizde mahrem bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Hastalarımız aynı gün taburcu olmaktadır. Daha detaylı bilgi ve randevu için kliniğimize ulaşarak bilgi alabilirsiniz


Anorgazmi Tedavisi
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz