Yükleniyor

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Nedeni tam olarak bilinmese de genetik faktörler, çevresel faktörler veya insülin salınımının artması gibi farklı risk faktörleri neticesinde ortaya çıkan Polikistik Over Sendromu; üreme dönemindeki kadınların adet dönemlerinde düzensizliklere, vücudun farklı bölümlerinde  ve infertiliteye yol açabilen hormonal bir bozukluktur.

Östrojen ve progesteron hormonlarındaki dengesizlikler nedeniyle Polikistik Over Sendromu görülen kadınlarda yumurta gelişimi ve salınımı ile ilgili düzensizlikler oluşur. Dolayısıyla infertilite riski artar, yaşam kalitesi bozulur ve çoğunlukla yumurtalıkların dış duvarlarında kalınlaşma ve bölgede kist oluşumu meydana gelir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik Over Sendromu belirtileri ve belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu hormonal bozukluğun en sık görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Adet düzensizlikleri; PKOS hastalarında adet düzensizlikleri meydana gelir. Bazı kadınlarda adet döngüsü 21 günün altına düşerken bazı kadınlarda adet kesilir. Adet düzenindeki bozulma yumurtlama döngüsünün değişmesine ve dolayısıyla hamilelik oluşma ihtimalinin azalmasına neden olur.
PKOS; kadınların yüzlerinde, çenelerinde ve vücudun farklı kesimlerinde tüylenmelere neden olur. Polikistik Over Sendromu olan kadınların %70’inde kıllanma problemi görülür.
Polikistik over sendromu; kadınların cildinde bozulmalara neden olabilir aynı zamanda kadınlarda erkek tipi kellik oluşumuna yol açabilir.
Kilo alma ya da kilo verme sürecinde zorluk yaşanması PKOS hastalarının ortak özelliklerindendir.

Polikistik Over Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Polikistik Over Sendromunun nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte bu hastalığa yol açabilen çeşitli risk faktörlerinin olduğu kabul edilir. Genetik faktörler, hormon seviyelerinde değişime neden olan hastalıklar, beslenme yanlışları ve obezite hastalığı PKOS oluşumunu tetikleyen faktörler arasında yer alır.

Polikistik Over Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Polikistik Over Sendromu teşhisi için hastanın öyküsü dinlenir; klinik bulgular, laboratuvar tetkikleri ile ultrason incelemesi sonucu elde edilen veriler değerlendirilerek tanı konulur. Fiziksel muayene sırasında Vücut Kitle İndeksi ve bel çevresi ölçülür, cilt kontrolü yapılır ve saç dökülmesi olup olmadığı araştırılır. Pelvik muayene kapsamında yumurtalıklar kontrol edilir, sonogram adı verilen Pelvik ultrason çekilir. Androjen hormon seviyesinin belirlenmesi adına kan testleri de yapıldıktan sonra tedavi süreci şekillendirilir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

PKOS tedavisi kapsamında uygulanacak tedavi yöntemleri hasta özelinde belirlenir. Standart bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte; yaşam tarzı değişiklikleri, insülin duyarlılığını arttıran ilaçların veya adet periyotlarını düzenleyen doğum kontrol haplarının kullanılması gerekebilir. İzlem ve ilaç tedavileri sonrası kist sorunu devam eden hastalar için cerrahi tedavi önerilebilir.


Polikistik Over Sendromu
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz