Yükleniyor

Perineoplasti

Perineoplasti

Normal doğumda yapılan ‘epizyo’ diğer ismiyle ‘doğum kesisi’ bazı durumlarda iyi bir şekilde iyileşmeyebilir. Bu durumda kötü görünümlü doğum dikiş izleri kadınlarda cinsel hayatta bazı sorunlara neden olabilir ve genital estetik görünüm açısından sıkıntılar oluşturabilir. Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi, silinmesi cerrahi ve cerrahi olmayan bazı yöntemlerle yapılabilmektedir.

Epizyotomi Kesisi Nedir? 

Doğum eyleminde bebeğin vajinal kanaldan inerek dışarıya çıkması sırasında, gelen kısmı vajinanın girişinde veya içteki kanalda düzensiz ve uzamış yırtıklara neden olabilir. Bu tür yırtıkların olmaması için ‘Perine’ adını verdiğimiz bölgeye makas ile bir kesi yapılarak doğum süreci kolaylaştırılmaktadır.

Bebeğin çıkımı sırasında yapılan bu makasla kesme işlemine ‘epizyo kesisi’ , ‘epizyotomi kesisi’ veya ‘doğum kesisi’ adları verilmektedir.

Epizyotomi kesisi daha sonra bu bölgeye atılan dikişlerle kapatılmaktadır. Böylelikle lohusalık dönemi süresince epizyo dikişleri de iyileşmektedir. Bazı hallerde epizyotomi kesisi iyi şekilde iyileşmez ve hatta iyileştikten sonra perine bölgesinde iz de kalabilir.

Epizyo Kesisi Hangi Durumlarda Kötü İyileşir?

Vajinal doğum sırasında açılan epizyo kesisi bazı durumlarda uzayabilir (daha uzun bir hale gelebilir) veya kötü şekilde iyileşebilir.

Doğum Dikiş İzlerinin Daha Belirgin Olduğu Durumlar 

  • Zor Doğumlar: Zor, uzun süren ve travmatik doğumlarda perine bölgesinin fazlaca ödemlenmesi ile yırtılması normalden daha fazla olabilir. Özellikle vakum, forseps gibi doğuma yardımcı enstrümanlarının kullanılması doğum kesi yerinin uzamasına ve doğum sonrası dikiş izlerinin daha belirgin olmasına neden olabilir.
  • Doğum sonrası dikişlerin iltihaplanması: Vajinal doğum sonrası dikişlerin iltihaplanması sonucunda dikişler kendiliğinden açılabilir. Enfeksiyona bağlı açılan dikiş yerlerinde oluşan ‘granulasyon dokusu’ estetik açıdan kötü bir görünüme neden olabilir. Bu yüzden doğum sonrası perine bakımı ve temizliği son derece önemli bir konudur.
  • Doğum dikişlerinin tutmaması, kesi yerinin kaynamaması: Perine onarım tekniğine bağlı olarak doğumdaki dikişlerde tutmama ve açılma oluşabilir. Doğum dikiş izlerinin tutmaması ve zamanından önce açılması; perine bölgesinin ani şekilde gerilmesine ve perine iltihaplanmalarına bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir.
  • Onarılmamış perine yırtıkları: Hastanede veya evde yapılan doğumlarda gelişen perine yırtıkları onarılmadığı zaman vajina girişinde kötü bir görünüm sergileyebilir. Dışarıdan bakıldığında vajinanın içinin görülmesi ile karakterize ‘vajinal gaping’ rahatsızlık verici olabilir, aynı zamanda sık vajinal enfeksiyon nedenidir.
  • Derin perine yırtıkları: Derin ve uzamış epizyotomilerdeki derin perine yırtıkların iyileşmesi daha uzun zaman alıcıdır. İyileştikten sonra doğuma ait dikiş izleri de daha sık ve belirgin olabilmektedir.

Perine Estetiği (Perineoplasti) 

Perine bölgesinde vajinal doğum sonrası kötü görünümlü dikiş izleri perine estetiği adı verilen genital estetik operasyonla düzeltilebilmektedir. Perine estetiği ‘Perineoplasti’ ismi ile de bilinir.

Vajina Daraltma İle Birlikte Doğum Dikiş İzlerinin Silinmesi

Vajinal doğum her ne kadar bir doğal doğum yöntemi olarak görülse de vajina kanalında da bazı genişlemelere neden olabilir. Vajinanın genişlemesi, bollaşması veya sarkması ‘Vajinal relaksasyon Sendromu’ olarak bilinir. Vajinal relaksasyon (gevşeme) hem kadın hem de erkek eşte cinsel ilişkide hissedememe ve cinsel isteksizlik problemlerine yol açar. Bu tür problem yaşayan hastalarda vajina daraltma ile birlikte doğum dikiş izlerinin silinmesi operasyonu da yapılabilmektedir.

Genital Estetik İle Birlikte Perine Düzeltme (Perineoplasti)

Genital estetik ameliyatlardan labioplasti (iç dudak estetiği), klitoral hudoplasti ile birlikte vajina daraltma ve perine estetik ameliyatları hep birlikte aynı seansta yapılabilmektedir. Böylelikle genital bölge hem içten hem de dıştan düzeltilmiş olacaktır. Yaklaşık 2 saat kadar süren bir ameliyatla estetik ve fonksiyonel anlamda pek çok yararlar sağlanmaktadır.

Perineoplasti (Perine Estetiği),lokal anestezi altında kliniğimizde mahrem bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Hastalarımız aynı gün taburcu olmaktadır. Daha detaylı bilgi ve randevu için kliniğimize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.


Perineoplasti
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz