Yükleniyor

Genital Siğiller

Genital Siğiller

100’den fazla türü olan HPV yani Human Papilloma Virüsü’nün neden olduğu genital siğiller; cinsel olarak aktif dönemde bulunan kadınların vajina, rektum ve vulva bölgelerinde ortaya çıkabilir. Cilde ve cilt mukozasına nüfuz edebilen HPV; bazı kişilerde uzun yıllar etkisini hissettirmezken bazı kişilerde tedavi edilmesi gereken sağlık problemlerinin oluşumunu tetikleyebilir.

HPV nedeniyle genital siğil oluşumu çoğunlukla çok eşli kadınlarda görülse de böyle bir genelleme yapmak doğru olmayacaktır. Tek eşli kadınlarda da ortaya çıkabilen genital siğillerin; sigara içen, bağışıklık sisteminde zayıflık olan, korunmasız cinsel ilişkiye giren, geçmiş dönemde birden fazla kişi ile cinsel teması bulunan kadınlarda oluşma riskinin daha fazla olduğu kabul edilir. HPV cinsel yolla bulaşan bir virüs olmakla birlikte; vücudunda siğil oluşumu olan kişilerle tensel temas neticesinde de ortaya çıkabilir. Hem kadınlar hem de erkekler için risk teşkil edebilen bu virüs farklı belirtilerle kendini belli edebilir.

Genital Siğil Belirtileri

Az önce de belirttiğimiz gibi genital siğiller; daha doğrusu HPV virüsü bulaştığı kişide uzun süre hiçbir belirtiye neden olmayabilir. Deride kahverengi ve pembe tonlarında kabartıların oluşması, milimetrik cilt lezyonları, kanama ve kaşıntı şikayetleri genital siğillerin başlıca belirtileri olarak kabul edilir. Gözle görülemeyen genital siğil belirtileri arasında cinsel birliktelik sırasında kanama ve vulvada kaşıntı semptomları sayılabilir.

Genital Siğil Tedavisi

HPV nedeniyle ortaya çıkabilen genital siğillerin tedavisinin kişi özelinde belirlenmesi gerekir. Lezyonların belirginliği, büyüklüğü, ortaya çıktığı bölge gibi değişkenler genital siğil tedavisi sürecini değiştirebilir.

Genital siğillerin tedavisi kapsamında ilaçlar ve medikal kremler kullanılabilir. Bu tedavinin temel amacı immün sistemin desteklenmesidir. Diğer tedavilere oranla daha uzun süren ilaç ve medikal krem tedavisi, genital siğillerin yok edilmesini sağlayabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken tedavi sonrası HPV’nin değil genital siğillerin ortadan kaybolduğudur.

Genital siğillerin tedavisinde ilaç ve kremlere ek olarak;

  • Siğillerin likit nitrojen ile dondurulması (krioterapi),
  • Genital siğillere elektrik akımının verilmesi (elektrokoterizasyon),
  • Genital siğillerin içerisinde antiviral ilaç enjeksiyonu (interferon),
  • Genital siğillerin yakılarak çıkarılması (LEEP) ve
  • Genital siğillerin CO2 lazer ile yakılması tedavileri uygulanabilir.

Genital Siğiller
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz