Yükleniyor

Laparoskopik Ameliyatlar

Laparoskopik Ameliyatlar

En gelişmiş cerrahi tekniklerin kullanıldığı laparoskopik ameliyatlar; jinekolojik hastalıkların cerrahi yöntemle tedavi edilmesi sırasında sıklıkla tercih edilirler. Hastanın iyileşme sürecini kısaltan, konforunu arttıran, post operatif dönemde komplikasyon riskini azaltıp doku hasarını minimize eden laparoskopi yöntemi ile jinekolojik hastalıkların tanısı da tedavisi de mümkündür.

Açık ameliyatlara oranla hastalara büyük bir konfor sunan laparoskopik ameliyatlarımız sonrasında hastalarımız hızla günlük yaşamlarına dönebilirler.

Jinekolojik Laparoskopik Operasyonlar Nelerdir?

Laparoskopik Histerektomi: Jinekolojide en sık gerçekleştirilen operasyonlardan biri olan laparoskopik histerektomi; rahmin yani uterus organının çıkarılması işlemidir. Gerektiği takdirde adneksler ve yumurtalıklar da laparoskopik histerektomi sırasında çıkarılabilir.

Laparoskopik Myomektomi: Rahimde bulunan iyi huylu tümörler nedeniyle hayat kalitesi düşen ve şikayetleri artan kadınlara laparoskopik myoktomi operasyonu uygulanabilir. Her miyom laparoskopik yöntemle çıkarılamasa da rahmin dışına büyüyen (subseröz miyom) ve myometrium içerisinde büyüyen (intramural) myomların tedavisinde laparoskopi ile üstün başarı elde edilebilir.

Laparoskopik Tüp Ligasyonu: Geri dönüşü olmayan bir aile planlama yöntemi olarak ön plana çıkan tüp ligasyonu yani tüplerin bağlanması işlemi sırasında fallop tüpleri bağlanarak gebelik oluşması önlenir. Fallop tüplerinin bağlanması ameliyatında laparoskopik yöntem kullanılır.

Laparoskopik Tüplerin Açılması: Hastanın genel sağlık durumu ve fallop tüpleri özelinde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kısırlık tedavisi kapsamında tüplerin açılması işlemi laparoskopik olarak gerçekleştirilebilir.

Laparoskopik Salpenjektomi: Rahim ve yumurtalıklara müdahale edilmeden; tüplerin ileri derecede şiştiği ya da uçlarının tıkandığı durumda gerçekleştirilen laparoskopik salpenjektomi operasyonu ile tüpler çıkarılır.

Laparoskopik Ooforektomi: Tek ya da her iki yumurtalığın birden alınması operasyonu ooferektomi olarak adlandırılır. Kapalı yöntemle gerçekleştirilebilen jinekolojik ameliyatlar arasında yer alan ooferektomi operasyonu yumurtalık ve meme kanseri riskini düşürmek amacıyla gerçekleştirilebildiği gibi yumurtalığın dönmesi, dış gebelik, rahimde apse, myom tedavileri kapsamında da uygulanabilir. Tek başına ya da histerektomi operasyonu ile birlikte gerçekleştirilen laparoskopik ooforektomi sırasında fallop tüpleri de alınabilir.

Laparoskopik Adezyolizis: Karın içi yapışıklarının açılması operasyonu “adezyolizis” olarak adlandırılır. Laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen adezyolizis sonrası daha az kanama meydana gelir, hasta daha hızlı iyileşir ve enfeksiyon riski azalır.


Laparoskopik Ameliyatlar
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz