Yükleniyor

Rahim Ağzı Yaraları

Rahim Ağzı Yaraları

Oldukça yaygın bir şekilde görülen ve “erezyone servisit” olarak adlandırılan rahim ağzı yaraları; cinsel yolla bulaşan virüsler, travmatik cinsel ilişkiler, doğum sırasında onarılmamış rahim ağzı yırtıkları gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Smear, servikal biyopsi, kolposkopi ve jinekolojik muayene sonucunda teşhis edilen rahim ağzı yaraları tedavi edilmediği takdirde Nabothi bezlerinde kist oluşumuna ve kısırlığa neden olabilir.

Rahim Ağzı Yaraları Nedir?

Rahim ağzının farklı nedenler neticesinde iltihaplanması “rahim ağzı yaralarının” ortaya çıkmasına neden olabilir. Rahim ağzının tahriş olması, enfeksiyon kapması ya da rahim boynu hücrelerinin yaralanması sonucu rahim ağzında kırmızı, şişkin ve iltihaplı yaralar oluşabilir.

Rahim Ağzı Yaralarının Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı yaraları bazı kadınlarda herhangi bir şikayete neden olmazken bazılarında şiddetli semptomlara yol açabilir. En sık görülen rahim ağzı yarası belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Vajinal akıntı rahim ağzı yaralarının en karakterize belirtisidir. Sarı, beyaz, gri ve koyu kıvamlı vajinal akıntı kadınların hayat konforunu azaltabilir.
Rahim ağzı yaralarıcinsel ilişki sonrasında ya da adet dönemleri arasında vajinal kanamaya yol açabilir.
Rahim ağzı yaraları; idrar yaparken yanmaya, zorlanmaya ya da sık idrar yapma ihtiyacı hissedilmesine neden olabilir.
Nadiren de olsa pelvik ve karın bölgesi ağrıları ile ateş de rahim ağzı yaraları belirtileri arasında yer alabilir.
Tedavi edilmeyen rahim ağzı yaraları; serviks salgı yapısında değişimlere yol açarak spermlerin servikal kanala girişini önleyip kadın kaynaklı kısırlığın oluşumuna neden olabilir.

Rahim Ağzında Yara Neden Oluşur?

Rahim ağzı yaraları genellikle enfeksiyona bağlı olarak oluşur, kronik ya da akut olarak ortaya çıkabilen rahim ağzı yaraları enfeksiyon haricinde, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, prezervatif alerjisi ve doğum sırasında onarılmayan rahim ağzı yırtıkları neticesinde de meydana gelebilir.

Rahim Ağzı Yaralarının Teşhis ve Tedavisi

Rahim ağzı yaraları; jinekolojk muayene, servikal akıntı kültürü, Pap Smear, servikal biyopsi gibi farklı yöntemler kullanılarak teşhis edilebilir. Rahim ağzı yarası tedavisi kapsamında uygulanacak tedavi yöntemi kişinin genel sağlık durumuna, hastalık öyküsüne, semptomlarının şiddetine ve iltihabın yayılma derecesine göre hasta özelinde planlanır. Rahim ağzı yaralarına neden olan faktör, tedavide farklılıklar oluşturabilir.

Antibiyotik, mantar önleyici ve antiviral ilaçlar; lazer, koterizasyon, kriyoterapi ve loop operasyonu gibi farklı yöntemlerle ile rahim ağzı yaralarının tedavi edilmesi mümkündür. Rahim ağzı yarası tedavileri sonrası tam iyileşmenin gerçekleşebilmesi için yaklaşık 6 hafta beklenmesi gerekebilir.


Rahim Ağzı Yaraları
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz