Yükleniyor

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal Kuruluk Nedir?

Vajinal kuruluk tüm kadınların dönem dönem yakındığı bir durumdur. Cinsel ilişki haricinde vajina duvarları birbirine temas halinde bir silindir yapısı iken ilişki esnasında salgıların da etkisi ile duvarlar birbirinden ayrılır. Vajinal kuruluk en çok ilişki esnasında ağrı ve yanma olarak ortaya kendini koyar.

Vajinanın doğal bir salgısı vardır, hatta bazı kadınlar bu doğal salgıdan rahatsızlık duyup bunu gidermeye çalışırlar, bu esnada yapılan tüm önleme çalışmaları vajinal floraya zarar verip akıntının enfeksiyona dönüşmesine yol açabilirler. Vajina girişindeki bartholin bezleri işlevini yerine getiremezve tam da gerekli olduğu anlarda (cinsel ilişki) vajinal kuruluğa yol açabilirler.

Vajinal Kuruluğun Nedenleri

Cinsel ilişki esnasında vajinada oluşan sıvı vajinanın salgı bezleri tarafından salgılanır. Vajinanın kaygan hale gelmesini sağlayan bu sıvılar kokusuz ve renksizdir. Bu sıvıların salgılanması ile cinsel ilişki daha kolay gerçekleşir. Sıvıların salgılanmadığı durumlarda ise vajinal kuruluk olur ve cinsel ilişki ağrılı bir hal alır.

Vajinal kuruluğun en sık ve önemli sebebi ösrojen hormonunun azalması ile karakterize menopazal değişikliklerdir. Menopoz dışında;doğum ve emzirme dönemi, vajinal enfeksiyonlar, kullanılan bazı ilaçlar (kanser ilaçları, antidepresanlar doğum kontrol hapları vs.) radyoterapi, kemoterapi, vajina içinin yıkanması, yoğun stres ve kaygı bozuklukları, cinsel isteksizlik, cinsel uyarının az olması vulmar vestibulit gibi vajinal salgı bezlerinin rahatsızlığı gibi durumlar durumlarda vajinal kuruluğa neden olur.

Vajinal Kuruluk Nasıl Geçer?

Vajinal kuruluk nasıl geçer?” sorusu hastalar tarafından sıkça sorulmaktadır. Vajinal kuruluk şikayeti ile gelen bir kadında önce kuruluk nedeni ortaya konmalı ve tedavi ona göre planlanmalıdır. Menopoza bağlı bir vajinal kuruluğun tedavisinde östrojen krem ve ilaçlar kullanılırken, enfeksiyona bağlı vajinal kuruluk var ise öncelikle enfeksiyon tedavi edilmelidir. Eğer sebep cinsellikle ilgili ise tercihen partneri ile beraber cinsel terapiste yönlendirilmelidir. Ayrıca kayganlaştırıcı jeller de kullanılabilir. Burada önemli olan vajinanın pH’ına uygun jeller (tercihen su bazlı olanlar) tercih edilmesidir. Son yıllarda özellikle menopoz dönemindeki kadınlarda vajinal kuruluk tedavisinde radyofrekans, laser ve vajinal PRP ile de tedaviler yapılmaktadır. Özellikle PRP yöntemi vajinadaki hücreleri uyararak vajinanın daha genç ve nemli olmasını sağlar. PRP sıvısının içinde vücudun ürettiği besleyici ve gençleştirici faktörler vardır. Birer ay arayla 3 kez uygulanır.

Aynı zamanda hastanın ihtiyaçları doğrultusunda vajinal kuruluk tedavisinde  lazer + prp kombine olarak kullanılmakta olup etkili sonuçlar vermektedir. 

İzmir Vajinal Kuruluk Tedavisi, lokal anestezi altında kliniğimizde mahrem bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Hastalarımız aynı gün taburcu olmaktadır. Daha detaylı bilgi ve randevu için kliniğimize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.


Vajinal Kuruluk Tedavisi
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz