Yükleniyor

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma problemi her 4 kadından birinde rastlanan bir rahatsızlıktır. Sıklıkla meydana geldiğinde hayat kalitesini azaltan ve kadınların sosyal hayattan uzaklaşmasına neden olabilen idrar kaçırma sorunu birçok farklı nedenle ve farklı türde ortaya çıkabilir.

Normal doğumlar, ameliyatlar, yaş gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilen idrar kaçırma; “idrar tutama” sorunu olarak da tanımlanmaktadır.

İdrar kaçırma kadınların hayatını etkileyen ve utanç duymalarına neden olabilen bir sorun olduğundan genellikle uzmanlara başvurmaya karar vermek zorlu bir süreç olabilir. Ancak sürekli idrar kaçıran kişilerin bu durumun ciddi bir sağlık sorunu olduğunu kabul etmesi ve destek alması gerektiği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

İdrar kaçırma, altta yatan nedene ve rahatsızlığın tipine bağlı olarak farklı yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle sorun yaşayan hastaların mutlaka yardım almaları yaşam kalitelerinin artması bakımından önemlidir.

İdrar Kaçırma Tipleri nelerdir?

Stres Tipi İdrar Kaçırma: Stres inkontinans olarak da adlandırılan stres tipi idrar kaçırma pelvik taban kasları zayıflayan kadınlarda mesaneye baskı yapan gülme, hapşırma, öksürme ya da egzersiz gibi eylemler neticesinde görülür. Hamilelik, obezite veya düzenli kullanılan ilaçlar pelvik taban kaslarının zayıflamasına neden olabilir.

Sıkışma (Urge) Tipi İdrar Kaçırma: Aşırı aktif mesane olarak da adlandırılan bu tip idrar kaçırma sorunu, mesane taşları, kullanılan ilaçlar, Parkinson hastalığı, MS, diyabet ve sinir hasarları nedeniyle ortaya çıkabilir.

Miks (Karışık) Tipi İdrar Kaçırma: Stres ve sıkışma tipi idrar kaçırmanın aynı anda görüldüğü durumlar miks (karışık) tip idrar kaçırma olarak adlandırılmaktadır.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma: Mesane kaslarının zayıflaması, sinir hasarları, kabızlık veya kullanılan ilaçlar nedeniyle idrar torbasının tam boşaltılamaması sonucu ortaya çıkar.

İdrar Kaçırma Hangi Nedenlere bağlı oluşur?

Kadınlarda görülen idrar kaçırma probleminin en temel üç nedeni; gebelik, normal doğumlar ve ilerleyen yaştır. Özellikle birden fazla vajinal doğum yapma ve gebelik süreçleri mesane ve üretranın hasarlanmasına neden olmaktadır.

Bunun haricinde idrar kaçırma rahatsızlığı; geçmiş dönemde pelvik ameliyatların geçirilmesi, menopoz dönemi, kronik kabızlık, radyasyon terapisi, sık idrar yolu enfeksiyonları, obezite ve aşırı kilo, ilaç kullanımı, hormonal değişimler, solunum yolu hastalıkları gibi farklı nedenlerle de ortaya çıkabilmektedir.

İdrar Kaçırma Tedavisi İzmir

İdrar kaçırma tedavisi kadınların yaşadığı idrar kaçırma sorununun tipine ve genel sağlık durumlarına göre belirlenir. İlk önce hayat tarzında değişiklikler yapılması, pelvik taban kaslarını güçlendiren egzersizlerin düzenli olarak uygulanması, ilaç tedavileri ve aşırı aktif mesane probleminde elektrikle uyarma tedavileri uygulanabilir. Eğer idrar kaçırma için uygulanan konservatif tedaviler başarı sağlamazsa idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlar için lazerle idrar kaçırma tedavisi devreye sokulabilir. Lazerle tedavi edilemeyen ve idrar kaçırma problemine organ sarkması da eklenmiş olan hastalarda ise ameliyat son çözüm yolu olarak sunulmaktadır.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

Günümüzde sağlık teknolojilerindeki gelişmeler artık birçok rahatsızlığın ameliyatsız tedavisini de mümkün hale getiriyor. İdrar kaçırma probleminin giderilmesinde de son yıllarda lazer tedavisi ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Lazerle idrar kaçırma tedavisinin avantajları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Cerrahi bir işlem değildir. Hastanede değil, klinik ortamında güvenli bir şekilde uygulanır.
  • Uygulama sırasında hastaya anestezi verilmez.
  • İşlem oldukça kısa sürmektedir ve hasta hemen günlük yaşamına geri dönebilir.
  • Lazerle idrar kaçırma tedavisi hasta açısından konforludur.
  • Hasta idrar kaçırma problemini geride bırakarak, özgüvenini geri kazanır.
  • Ağrısız ve acısız bir uygulamadır.

Lazerle idrar kaçırma tedavisi; stres tip denilen öksürme, hapşırma, gülme gibi aktiviteler sırasında meydana gelen idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlarda uygulanmaktadır.

Lazerle idrar kaçırma tedavisinin bir avantajı da bölgedeki hücrelerin yenilenmesine yardımcı olması ve böylece vajinal gençleşmeyi de sağlamasıdır.

Kliniğimizde idrar kaçırma tedavisi olmak isteyen hastalarımızla gerçekleştirdiğimiz görüşmeler neticesinde tedavi sürecini başlatarak hayat konforlarının artması adına yardımcı oluyoruz.

İdrar Kaçırma TOT Ameliyatı

İdrar kaçırma tedavisinde kullanılan en etkili cerrahi yöntem ise TOT operasyonudur. Üretral kanala polipropilen mesh adlı bir bantın özel bir iğne ile yerleştirilmesiyle üretral kanalın yükseltilmesini sağlayan TOT yöntemi; vajinada ince bir kesi atılmasına dayanır. Operasyon sonrası yara iyileşme süreci oldukça hızlı olur ve hastanın post operatif komplikasyon yaşama riski oldukça azdır.


İdrar Kaçırma Tedavisi
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz