Yükleniyor

Vajinoplasti

Vajinoplasti

Vajinoplasti (Vajina daraltma) Nedir?

Vajinoplasti, vajinaya yapılan düzeltici ameliyatlara verilen isimdir. Vajina daraltma ve vajina estetiği vajinoplasti ile aynı anlamda kullanılmaktadır. Vajina, halk arasında hazne veya döl yolu olarak isimlendirilen, cinsel ilişkinin gerçekleştiği, aynı zamanda doğum yolunu oluşturan organdır. Vajina, içine giren cismi saracak şekilde açılabilen, elastik bir kanal yapısındadır. Östrojen adı verilen kadınlık hormonuna çok duyarlı olan vajina duvarlarının elastikiyeti bazı yaşam dönemlerinde azalır. Hamilelik gibi hormonların çok yüksek olduğu dönemlerde bebeğin sorunsuz çıkışını sağlayacak şekilde genişleyebilme özelliğindedir. Menopoz gibi kadınlık hormonunun azaldığı yaşam dönemlerinde vajina mukozal yüzeyler düzleşir kollajen yapısı değişir ve elastikiyeti azalır. Diğer vücut dokuları gibi ilerleyen yaş ile belirli değişiklikler gösterir.

 Vajinoplasti (Vajina daraltma) Yapılmasına Neden İhtiyaç Duyulur?

Vajinal yolla gerçekleşen bebek doğumu, özellikle iri bebek, zor doğum, uzamış doğum, müdahaleli doğum, çok sayıda doğum, doğum yırtıkları, dikiş hataları durumlarında, yapısal bağdokusu zayıflığı (kollajen eksikliği),sigara içimi, aşırı kilo alıp verme, hormonal değişiklikler, ilerleyen yaş vajina kanalının genişlemesine, vajina sıkılığının (tonüsün) azalmasına yol açabilmektedir. Genişlemiş ve gevşemiş vajina ile penis arasındaki uyumsuzluk sonucunda, cinsel uyarılabilirlik azalmakta, hatta ilişki esnasında hava kaçağına bağlı sesler gelmesi olabilmektedir. Bu durum zamanla cinsel mutsuzluğa ve çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Gevşemiş vajina kanalı ve genişlemiş vajina girişini düzeltmeye yönelik vajinal sıkılaştırma veya vajinal gençleştirme  adı verilen vajina estetiği işlemlerinin yapılması  gerekebilmektedir. Vajinoplasti en çok tercih edilen genital estetik ameliyatıdır.

Vajinoplasti (Vajina daraltma) Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı, vajina kanalını çevreleyen dokuların gereken şekilde çıkarılması, komşu organların normal konumları sağlanarak vajina kanalının daraltılması işlemidir.  Vajina daraltma ameliyatında genellikle vajinanın  girişinden itibaren  4-5cm’lik kısmına daraltma işlemi yapılır. Bu işlemde vajinanın boyunda kısalma olmaz, dolayısıyla cinsel ilişki derinliği değişmez. Bu ameliyatlar görece kanamasız olup, tamamen kontrollü ve nazik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Vajina daraltma amacıyla yapılan ameliyatların belirgin bir riski yoktur. Vajina daraltma ameliyatı standart jinekolojik cerrahi uygulamalar olan sistosel ve rektosel onarımı adı verilen ameliyatların basitleştirilmiş bir şeklidir.

Vajina daraltma ameliyatları en iyi adet siklusunun ilk yarısında yani adet bitimini takiben ilk 10 gün içinde yapılması tercih edilir. Bunun nedeni, yeni adet kanaması başladığında doku iyileşmesinin önemli oranda tamamlanmış olmasıdır. Ayrıca bu dönemde estrojen hormonu en yüksek seviyede olduğu için  iyileşme çok daha başarılı olmaktadır.  Genital bölgede akıntı, yara, siğil ve benzeri enfeksiyon varlığında sorun tedavi edildikten sonra vajinoplasti ameliyatının yapılması gerekir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Vajina daraltma ameliyatlarının süresi daraltmanın derecesine göre değişmekle birlikte 30-45 dakika kadar sürebilmektedir. Vajina daraltma ameliyatından 2-3 saat sonra hasta evine dönebilir. Genellikle ameliyat sonrası yaklaşık 3-4 günlük dinlenme dönemini takiben hastalar günlük hayatlarına dönebilmektedir. Ameliyatta kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş aldırmaya gerek yoktur. Ameliyat sonrası işlemin genişliğine göre değişmekle birlikte 4 -6 haftalık iyileşme süreci boyunca cinsel ilişki olmaması önerilmektedir. İşlemden sonra antibiyotik ve ağrı kesici kullanılması, perine bölgesindeki dış dikişlerin antiseptik sıvılarla temizlenmesi gerekmektedir. Ameliyatı takiben 4-6 haftanın sonrasında yapılacak kontrol muayenesini takiben kadınlar yeniden cinsel hayatlarına başlayabilirler. Vajina estetik ameliyatlarından sonra uçakla veya diğer tür yolculuk yapılmasında sakınca olmamaktadır. Gevşemiş vajina kanalı ve genişlemiş vajina girişinin düzeltildiği vajina daraltma ameliyatları görece risksiz ve iyi sonuçların alındığı yüz güldürücü ameliyatlardır.

Vajinoplasti (vajina daraltma) Ameliyatı 2023 Fiyatı

Vajinoplasti vajina daraltma İzmir fiyatları, ameliyatın tipine daraltmanın derecesine ve anestezi şekline göre değişiklik gösterir. Diğer tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi vajina daraltma öncesinde muayene ve değerlendirme görüşmesi yapılarak objektif bulgular ve beklentiler belirlenir. Aynı seansta yapılabilen ameliyat kombinasyonları yapıldığında vajinoplasti fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. İzmir vajinoplasti (vajina daraltma) fiyatları diğer şehirlerde yapılan vajina daraltma fiyatlarından farklılık gösterebilir. Diğer yerlerde olduğu gibi İzmir vajina daraltma fiyatları ameliyatı yapan doktora, kliniğe ve  hastaneye göre değişmektedir. İzmirda vajina daraltma, vajinoplasti ve diğer estetik işlemler öncesinde ve sonrasında cinsel danışmanlık hizmeti veren yerlerde vajinoplasti fiyatları farklılık gösterir.

Vajina Estetiği Neden Önemlidir?

İlerleyen yaş, sigara içimi, kilo alıp verme, hormonal değişiklikler ve genetik bağ dokusu zayıflıkların etkisiyle gevşemiş bir vajina kanalı ve geniş bir vajina girişi meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda kadınlar vajinalarını aşırı gevşemiş genişlemiş hissettiklerinden, partnerlerini hissedemediklerinden, sürtünme ve heyecan algılayamadıklarından, cinsel ilişkide orgazma ulaşmada güçlük çektiklerinden şikayet edebilmektedirler. Vajina kanalı ve vajina girişine yapılan değişik işlemlerle görünüm olarak vajinanın estetiği tesis edilir ve daha iyi cinsel sonuçlar elde edilebilir. Kendi cinsel beğeni algısı zedelenmiş kadın veya erkekte cinsel uyumsuzluk, mutsuzluk gelişmekte  bunun sonuçları eşler arasında yıkımlara, çiftlerde farklı arayışlara, ayrılmalara, kopmalara neden olabilmektedir. Çiftler çoğu kez bu önemli problemlerini endişe ve bazen de tebessümle devamlı yok saymakta, ertelemekte ve mutluluğu dışarıda aramaya başlamaktadır. Vajina daraltma gibi bazı genital estetik ameliyatlarından sadece kadın değil cinsel partner de fayda görebilmektedir.

Vajina Daraltma Sonrası Tekrar Vajinal Genişlik Olur mu?

Ameliyat öncesinde var olan risk faktörlerin (ilerleyen yaş, sigara içimi, kilo alıp verme, hormonal değişiklikler ve genetik bağ dokusu zayıflıklarının) devam etmesi nedeniyle vajinoplasti ameliyatından sonra tekrar vajina genişlemesi ve gevşemesi oluşmaz. Normal doğum yapılırsa doğum sonrasında belirli bir sürede vajina genişlemesi tekrar oluşabilir.

Vajina Daraltma Sonrası Normal Doğum Yapılabilir mi?

Vajina daraltma ameliyatı geçirmiş olmak normal doğum yapılmasını engellemez. Bu kişiler isterlerse normal doğum yapabilirler. Ancak  normal doğum sonrası doğumdan belirli bir süre sonra vajina tekrar genişleyebilir. Bunu önlemek için sezeryen doğum tercih edilebilir. Vajina daraltma ameliyatları normal doğum yapılmasına engel teşkil etmez. Doğum sonrası tekrar vajina daraltma yapılacaksa en erken 6 ay sonra vajina daraltma işlemi yapılır.

Vajina Daraltma Sonrasında Dikişler Alınır mı?

Dikişler kendi kendine erir, alınmasına gerek yoktur.

Vajina daraltma amelyatında dikişlerim dışarıdan görünür mü?

Vajina daraltma ameliyatında  dikişler vajina içinde yer alır, vajina girişinde küçük bir alanda dikişler gözlemlenebilir.

Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Vajina daraltma ameliyatı sonrası hiç bir iz kalmaz.

Vajina daraltma sonrası kanama olur mu?

Vajina daraltma ameliyatından sonra 10 gün lekelenme şeklinde kanama olabilir.

Vajina daraltma ameliyatında ağrı olur mu?

Vajina daraltma ameliyatı genel veya lokal anestezi ile yapılır ve işlem sonrası ağrı kesici ilaçlar verilir. Bu yüzden vajina daraltma ağrılı bir operasyon değildir.

Vajina daraltmanın riskleri nelerdir?

Vajina daraltma ameliyatında olabilecek riskler kanama, enfeksiyondur. Fakat bu riskler oldukça nadir görülmektedir.  Hasta önerilere uyduğu sürece deneyimli ellerde vajina daraltma ameliyatı neredeyse risksiz bir ameliyattır.

Vajinoplasti  (Vajina Daraltma) ameliyatı lokal anestezi altında kliniğimizde mahrem bir ortamda gerçekleştirilmektedir. Hastalarımız aynı gün taburcu olmaktadır. Daha detaylı bilgi ve randevu için kliniğimize ulaşarak bilgi alabilirsiniz.


Vajinoplasti
Op.Dr.Sultan Buğday

Diğer Hizmetlerimiz