Yükleniyor

Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Cinsel fonksiyon bozuklukları, kişilerin kolay kolay dile getiremediği, yardım istemekten çekinebildiği durumlardır. Ancak cinsel yaşamı baltalayan rahatsızlıklar sadece fiziksel anlamda kişiye sıkıntı vermekle kalmaz; ilişkileri, evlilikleri zedeleyebilir, kişide özgüven kaybına ve psikolojik sorunlara da yol açabilir.

Kadınlarda yaygın rastlanan cinsel rahatsızlıklardan bir tanesi de vajinismustur. Ağrılı cinsel birleşmeye yol açan vajinismus farklı yaklaşımlarla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Vajinismus Nedir?

Toplumda görülme yaygınlığı %5-17 olan vajinismus, vajina girişinde yer alan kasların istemsiz şekilde kasılmalarına bağlı olarak ortaya çıkan cinsel fonksiyon bozukluğudur. Vajinismus cinsel birlikteliğin hiç gerçekleşememesine veya zor ve ağrılı gerçekleşmesine yol açar.

Vajinismus, cinsel isteksizlik ile karıştırılmamalıdır. Bu rahatsızlıkta kadın cinsel arzu duyar ancak istemsiz kasılmalar cinselliğin istenilen şekilde yaşanamamasına neden olur.

Vajinismus çoğu zaman psikolojik kökenli bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediğinde ilk geceden itibaren çiftlerin ilişkilerinde, evliliklerinde sıkıntılar meydana getirmektedir.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus rahatsızlığının çok farklı nedenleri vardır. Bu rahatsızlığın en yaygın nedenlerini ise psikolojik ve fizyolojik olarak iki grupta ele alabiliriz.

Psikolojik nedenler:

 • İlk gece korkusu
 • Stres ve anksiyete
 • Cinsel taciz, istismar, şiddet gibi travmatik olaylara maruz kalmış olma
 • Cinsellikle ilgili yanlış inanışlar
 • Eşler arasında uyumsuzluk


Fizyolojik nedenler:

 • Fiziksel travmalar
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Travmatik doğumlar, kürtaj benzeri jinekolojik işlemler
 • Vulvar vestibülit hastalığı
 • Menopoz döneminde vajenin nem ve elastikiyetini yitirmesi nedeniyle cinsel ilişkide hissedilen ağrının zamanla vajinismusa dönüşmesi
 • Vajinanın normalden kısa olması
 • Vajen içinde perde olması
 • Kızlık zarı ile ilgili yapısal bozukluklar. Örneğin; normalden kalın ve sert olması, yüksek kenarlara sahip olması vb. gibi…
 • Bartholin kisti ve apsesi
 • Pelvik inflamatuar rahatsızlıklar


Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus rahatsızlığının temel belirtisi cinsel birleşme sırasında kasılma meydana gelmesidir. Diğer belirtiler ise şöyledir:

 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi (Disparoni)
 • Kasılmalar ve ağrı nedeniyle cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi veya çok zor gerçekleşmesi
 • Jinekolojik muayene sırasında ağrı oluşması
 • Ağrı nedeniyle tampon kullanılamaması.

Vajinismusun Tanı Ve Tedavisi İzmir

Vajinismus tedavisinin doğru şekilde ele alınması için tanının doğru koyulması gerekir. Öncelikle jinekoloji uzmanı hastanın öyküsünü dinler; ardından basit bir jinekolojik muayene gerçekleştirir. Jinekolojik değerlendirme sonunda tanı koyulur.

Vajinismus tedavisi olan bir hastalıktır. Ancak tedavinin başarılı olması için hastalığa yol açan nedenler iyi tespit edilmelidir.

Eğer hastanın fizyolojik sıkıntılarına eşlik eden anksiyete, aşırı stres, depresyon gibi farklı sorunları varsa mutlaka multi-disipliner yaklaşımla tedavi gerçekleştirilmelidir. Böyle durumlarda jinekoloji uzmanları, hastalarını vakaya göre bir psikolog ya da psikiyatriste yönlendirerek sorunun psikolojik kaynağının da tedavi edildiğinden emin olur.
Jinekolojik muayene sonrası eğer vajinismusa kızlık zarının normalden daha sert, daha kalın olması yol açtıysa, basit bir cerrahi işlemle bu duruma müdahale edilebilir.
Bot.toks. uygulaması vajinismus tedavisinde etkili bir yöntemdir. Uygulama kapsamında vajen kaslarına bot.toks. enjekte edilir. Bot.toks. vajen kaslarının gevşemesini sağlar ve hasta cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılma yaşamaz. Bot.toks. etkisinin devam ettiği süreçte hastalar cinsel birleşmenin ağrısız gerçekleşebildiğini fark ederek bu konudaki kaygılarından kurtulma şansı bulur. Yapılan araştırmalar, bot.toks.un etkisi geçtikten sonra bile birçok hastada vajinismusun tekrarlanmadığını ortaya koymaktadır.

Bir diğer yöntem pelvik taban egzersizleridir. Egzersizlerle bölgede kas kontrolü geliştirilir. Kegel egzersizi başta olmak üzere doktorun bilgisi ve önerisi ile gerçekleştirilecek egzersizler cinsel birleşme sırasında yaşanan istemsiz kasılmaların giderilmesine yardım olmaktadır.

Vajen kaslarına esneklik kazandırılmasını amaçlayan dilatasyon tedavisi bir başka yöntemdir. Uzman rehberliğinde vajeni genişletici alet uygulanması olarak tanımlanabilir. Hastaların çok tercih etmediği ve kendilerini rahat hissetmedikleri bir tedavi türüdür. Yardım istemekten çekinmeyin.

Cinsel fonksiyon bozuklukları hastaları hem kişisel anlamda olumsuz etkiler hem de ilişkilerini zedeleyebilir. Hastalar bu tip rahatsızlıklarla yaşamak zorunda olmadıklarını bilmelidir.

Vajinismusun tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğu unutulmamalı ve mutlaka bir uzmana başvurularak yardım istenmelidir.