Yükleniyor

Vajina Gençleştirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Vajina Gençleştirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Konfor ve güveni geri kazanma prosedürleri

Yaşlanma, çocuk doğurma ve hormonal değişiklikler kadın genital dokularını kadının yaşam kalitesine müdahale edecek şekilde etkileyebilir. Çok yetenekli bir kozmetik cerrah, vulvovajinal dokulara tonu ve sıkılığı geri kazandırmak için kadınsı gençleştirme prosedürleriyle yardımcı olabilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Genital Estetik nedir?

Genital estetik  prosedürleri, daha sıkı bir ton ve/veya daha genç, simetrik bir görünüm kazandırmaya yardımcı olmak için kadın genital dokularını küçültür, yeniden şekillendirir veya sıkılaştırır. Hastalar vajinal gençleştirmeyi kozmetik nedenlerle, rahatlığı artırmak ve ağrılı cinsel ilişki veya stres üriner inkontinans gibi vajinal doku gevşekliğinin neden olduğu sorunları hafifletmek için seçerler.

Günümüzde hastaların vajinal gençleştirme için hem cerrahi hem de ameliyatsız seçenekleri bulunmaktadır.

Genital Estetik bana nasıl yardımcı olabilir?

Sarkma, aşırı büyük veya şekilsiz labia, belirli kıyafetler giyerken veya egzersiz yaparken ciddi rahatsızlığa neden olabilir ve bir kadının özgüvenini olumsuz etkileyebilir. Doğurganlık veya menopoz sonrası vajinal tonus kaybı, idrar kaçırma, vajinal kuruluk ve ağrılı veya tatmin edici olmayan cinsel ilişki gibi sorunlara yol açabilir.

Vajinal gençleştirme, vajina ve labiaya daha normal bir ton ve görünüm kazandırarak bu sorunları çözebilir. Deneyimli, jinekolog tarafından gerçekleştirilen uygun prosedür, aşağıdakilerden bir veya daha fazlasını başarabilir:

 • Dar kıyafetlerin ve mayoların daha rahat oturmasına yardımcı olun

 • Stres üriner inkontinansı azaltın veya ortadan kaldırın

 • Vajinal kuruluk hafifletmek

 • Bir hasta ve eşi için seks sırasında hissi geliştirin

 • Cinsel organlara kozmetik iyileştirmeler sağlayın

Jinekolog seçimi

Vajinal gençleştirmeyi düşünürken vereceğiniz en önemli karar, prosedürünüzü kimin gerçekleştireceğidir. Labioplasti gibi cerrahi prosedürler, güvenliğinizi sağlamak ve başarılı bir sonuç elde etmek için son derece uzmanlaşmış eğitim ve beceriler gerektirir. Ameliyatsız kadın gençleştirme prosedürleri bile özel eğitim gerektirir ve yalnızca çok deneyimli, lisanslı bir sağlık kuruluşu tarafından gerçekleştirilmelidir - bu tedavileri kalifiye bir doktor gözetiminde olmadan bir spa veya başka bir uygulamada uygulamayın.

 

Ameliyat olmayı kabul etmeden önce daima bir kozmetik cerrahın kimlik bilgilerini kontrol edin. 

Genital Estetik İşlemleri

Jinekologlar, tonu düzeltmek, görünümü iyileştirmek ve vajinal dokuların işlevini iyileştirmek için hem cerrahi hem de cerrahi olmayan prosedürleri gerçekleştirir.

labioplasti

Labioplasti cerrahi bir prosedürdür ve tipik olarak aşağıdakileri tedavi etmek için en uygun prosedürdür:

 • Aşırı büyük veya şekilsiz labia

 • Labial dokularda orta ila şiddetli sarkma

 • Hastayı rahatsız eden önemli kozmetik sorunlar

Labioplasti, genellikle genel anestezi kullanılarak yapılan ayakta tedavi prosedürüdür. Labia majora, labia minora veya her ikisinde küçük kesiler yapılır, fazla doku çıkarılır, kalan doku simetrik olacak şekilde sıkılaştırılır ve şekillendirilir ve kesiler dikişlerle kapatılır.

Çoğu hasta için iyileşme nispeten basittir. Ameliyat sonrası rahatsızlık tipik olarak hafiftir ve reçetesiz veya reçeteli ağrı kesici ilaçlarla kolayca kontrol edilebilir. Hastalar tipik olarak 3 ila 5 gün içinde işe döner ve 2 ila 3 hafta içinde egzersize devam eder. Yaklaşık bir ay sonra cinsel ilişkiye izin verilir.

Labioplasti sonuçları uzun sürelidir. Normal yaşa bağlı değişiklikler nedeniyle labiyal dokular yeniden sarkmaya başlasa da, bu, hastaların ameliyat olmadan yaşayacaklarına kıyasla genellikle hafiftir.

Diğer Vajinal Gençleştirme Ameliyatı Seçenekleri

Labioplastiye ek olarak, seçkin kozmetik cerrahlar diğer özel vajinal gençleştirme prosedürlerinde deneyimlidir ve bunları uygular:

 • Vajinoplasti: Gevşek veya gergin vajinal kasları cerrahi olarak sıkılaştırır. Sonuçlar uzun yıllar sürebilir; daha fazla çocuk sahibi olmayı planlamayan kadınlar için en uygun

 • Klitoral başlık azaltma: cinsel deneyimleri iyileştirmek ve/veya genişlemiş bir klitoris başlığının neden olduğu rahatsızlığı hafifletmek için klitoris üzerindeki fazla dokuyu kaldırır.

 • Mons pubis azaltma: pelvik bölgeye daha düzenli bir görünüm kazandırmak için mons pubisindeki fazla yağı ve cildi alır.

Ameliyatsız Vajinal Gençleştirme

Ameliyatsız vajinal gençleştirme tedavileri, kadınlara ameliyata alternatif olarak, çok uzun süre olmasa da hemen hemen sonuçlara ulaşan bir alternatif sunar. Bu tedaviler, doku kasılmasını başlatmak ve vulvovajinal dokularda kollajen üretimini teşvik etmek için radyofrekans veya lazer gibi yüksek oranda odaklanmış enerji kullanır.

Mevcut FDA onaylı, cerrahi olmayan vajinal gençleştirme tedavileri, Monalisa Touch Laser ile gerçekleştirmekteyiz. Esasen non-invazivdir - herhangi bir kesi, doku ablasyonu veya iğne dahil değildir, ancak bazı tedaviler dahili olarak yerleştirilmiş bir alet (tıpkı bir transvajinal ultrason cihazı gibi) kullanır.

Ameliyatsız vajinal gençleştirmenin faydaları

 • Tedaviler genellikle gerçekleştirmek için 15 dakikadan az sürer

 • Birçok hasta, tedaviden sonraki 1 ila 2 gün içinde zamanla iyileşmeye devam eden önemli gelişmeler fark eder.

 • Kesinti süresi gerekmez; cinsel ilişkiye bile aynı gün devam edilebilir

 • Sonuçlar, başka bir tedavi turuna ihtiyaç duyulmadan önce 1 yıla kadar sürebilir

 • Önemli ölçüde iyileştirebilir:

  • Stres üriner inkontinans

  • Vajinal kuruluk

  • ilişki sırasında ağrı

  • Hasta ve partner için cinsel zevk

Sınırlamalar

Ameliyatsız vajinal gençleştirme, vajinal atrofinin etkilerinden muzdarip kadınlar için harika bir seçenek olabilir; ancak, her hasta için optimal bir çözüm değildir. Sınırlamalar şunları içerir:

 • Optimum sonuçlar için tipik olarak birden fazla tedaviye ihtiyaç vardır

 • Sonuçlar geçicidir, 1 yıla kadar sürer

 • Önemli doku gevşekliğini veya ciddi şekilde sarkmış labiaları tedavi etmede etkili olmayabilir.

Vajianal gençleştirme hakkında daha fazla bilgi edinin!

Nitelikli bir sağlayıcı tarafından yapıldığında, vajinal gençleştirme prosedürleri, bir kadının vücudunda daha rahat ve kendinden emin hissetmesine yardımcı olarak hayatının birçok yönünü iyileştirebilir. Daha fazlasını öğrenmenin en iyi yolu, jinekolog ile görüşmektir.