Yükleniyor

Vajina Dış Dudak Sarkması

Vajina Dış Dudak Sarkması

Vajina dış dudak sarkması, kadınlarda sıklıkla yaşanan estetik problemlerden biridir. Tüm kadınların vajinal dudaklarının boyutu ve simetrisi farklıdır. Ergenliğin başlangıcında dış ve iç dudaklar önemli ölçüde büyüyecek olsa da, hamilelik, vajinal doğum, yaş veya hormonal değişiklikler nedeniyle boyut ve asimetri artabilir. Dış dudaklar genetik yatkınlık, önemli kilo kaybı veya sadece yaşlanma nedeniyle sarkabilir. Dış vajinal dudağın sarkmasının belirtileri vardır. Vajina dış dudağının sarkması hafif ise bunu fark etmeyebilirsiniz. Ancak sarkma miktarının artması günlük yaşama bazı zorlukları da beraberinde getirecektir. Vajinal dudakları sarkık olan kadınlar, bu tip sarkmanın özellikle yaz aylarında mayo giyerken genital bölgede belirgin şişmeye neden olabileceğinden şikayet ederler. Dış dudak sarkmasının neden olduğu diğer belirtiler arasında, cilt pürüzsüzlüğünde anormallikler hijyen sorunu, ağrı ve belirli rahatsızlıklar söz konusu olur.

Vajinada Sarkma Nasıl Olur?

Vajinal doğumun özellikle iri bebek, zor doğum, uzamış doğum, müdahaleli doğum, çok sayıda doğum, doğum yırtıklarına bağlı olarak vajina ön ve arka duvarları sarkabilmekte veya yaşlanmanın doğal süreci olarak vajina yer çekiminin etkisi ile aşağı doğru yer değiştirebilmektedir. Vajina kanalında önde idrar torbası, arkada rektum (düzbarsak) ve yanlarda vajinayı yerinde tutan kas ve bağ dokusunda zamanla hasarlanma meydana gelebilir. Vajinanın ön, arka ve yan duvarları ile vajina girişi ve idrar kanalı çevresindeki dokuların hasarlanması sonucu gevşemiş bir vajina kanalı ve geniş bir vajina girişi meydana gelebilir. Bazı durumlarda vajina duvarı ve destek dokularında daha geniş ve yaygın hasarlanma oluşabilmektedir. Birbirine bağlı olan idrar torbası, düzbağırsak ve rahim gibi organların destek yapıları tamamen bozulabilmektedir. Bu durumda pelvik tabanın tamamen çökmesi sonucu cinsel organların tamamen aşağıya vajinadan dışarı çıkması yani prolapsusu söz konusu olabilmektedir. 

Vajinada Sarkma Belirtileri Nelerdir?

Vajinada sarkma sorunu olan kadınlar genellikle şu şikayetlere sahiptirler; dışkılama sırasında perineyi (vajina ile anüs arasındaki alanı) el ile bastırarak destekleme ihtiyacı hissetme, cinsel ilişkide dışkı kaçırma, gülme öksürme aksırma veya egzersiz esnasında (stres tipi) idrar kaçırmadır. Vajinada sarkma yaşayan kadınlar ayrıca, vajinalarını aşırı gevşemiş genişlemiş hissettiklerini, partnerlerini hissedemediklerini, sürtünme ve heyecan algılamadıklarını, cinsel ilişkide orgazma ulaşmada güçlük çektiklerini ifade ederler. Tüm bu şikayetler cinsel yaşam konforunu ileri derecede bozmaktadır. Sarkmış olan organların değişik yöntemlerle yerine yerleştirilmesi ve bunun yanı sıra vajinayı daraltan, sıkılaştıran çözümler cinsel fonksiyonlarda düzelme sağlamaktadır.

Düzenli kegel egzersizi yapmayan kadınlar pubokoksigeal kasların (aşk kaslarının) tonüsünün azalması nedeniyle vajina girişi aşırı gevşek olabiliyor.  Pelvik taban egzersizleri olarak bilinen KEGEL egzersizleri ile pubokoksigeal kasların (aşk kaslarının) güçlendirilmesi ve vajinaya yapılan düzeltici ameliyatlar ile önde idrar torbası, arkada rektum (düzbarsak) normal yerine getirilebilmektedir.  Böylece hem anatomik hem fonksiyon bakımından vajina düzeltilmiş olmaktadır.

Vajina Dış Dudak Sarkmasının Tedavisi İzmir

Vajinal sarkma veya labial hipertrofisi hayatınızı ve fiziksel aktivite veya cinsel ilişkiden aldığınız zevki etkiliyorsa, uzman tavsiyesi için jinekoloğunuza danışmalısınız. Doktorunuz sarkık dış dudaklarınızı gidermek için labioplasti adı verilen bir işlem önerebilir. Bu operasyonda sarkmaya neden olan fazla doku çıkarılır, vajinal dudaklar küçültülür ve dış dudaklar yeniden şekillendirilir. Vajina dış dudak sarkması estetik ve plastik cerrahisi genellikle genel anestezi gerektirse de bazen sedasyon ve lokal anestezi altında da yapılabilir. Herhangi bir büyük ameliyat gibi, labioplastinin de birçok riski vardır. Bunlar arasında yara izinin kalması, anestezi riski, kanama riski gibi durumlar sıralanabilir.

Vajina Dış Dudak Sarkmasının Önlemleri

Dış dudak büyük, sarkık ve hassas ise temastan kaçınılması gerekir. Özellikle adet döneminiz sırasında dış dudak derisinin kıvrımları arasındaki temizlik daha zor olabilir. Bu kronik enfeksiyonlara yol açabilir. Büyük, sarkık iç dudaklar iç çamaşırına sürtünür. Uzun süreli sürtünme cilt pürüzlülüğüne ve iltihaplanmaya neden olabilir. Vajina dudaklarının sarkması, genital bölgeye baskı yapan fiziksel aktiviteler (binme, bisiklete binme gibi) sırasında ağrıya neden olabilir. Ağrı ve rahatsızlık da cinsel ilişki sırasında ortaya çıkabilir. Dar kıyafetler giyerken, egzersiz yaparken veya cinsel ilişki sırasında dış dudak sarkması rahatsızlığa neden olabilir. Vajina dış dudak sarkması ve iç dudak önemli fiziksel rahatsızlığa veya estetik engellere neden olduğunda, fazla deri ve alttaki dokuları çıkarmak için cerrahi genital estetik cerrahi yani labioplasti kullanılabilir.