Yükleniyor

Vajina Daraltma Ameliyati

Vajina Daraltma Ameliyati

En sık kullanılan genital estetik cerrahi: labioplasti (iç dudak estetiği) ve vajina daraltma işlemleri olarak da bilinir. Vajinal sıkılaştırma jinekolojik güzellik kategorisine girer. Genişlemiş, büyümüş vajinayı eski haline getirmek ve eski sıkılığını geri kazandırmak için yapılan ameliyata vajina daraltma denir. Vajinal daraltma ya da vajinoplasti; vajina dokularının gevşek olması, esnekliğinin azalması ve genişlemesinden şikayet eden, vajinayı sıkılaştırmak, küçültmek ve eski haline getirmek için yapılan estetik ve fonksiyonel bir genital estetik ameliyatıdır.

Neden Vajina Daraltma Ameliyatına İhtiyacınız Vardır?

Vajina daraltma ameliyatının birçok nedeni vardır. En yaygın nedenler:

  • Cinsel ilişkiden zevk alma: Vajinal doku gevşeyip zenginleştikçe cinsel ilişkiden zevk alamama sorunu burada başlayabilir. Vajinoplasti-Perineoplasti ameliyatı gevşemiş ve genişlemiş vajinayı tekrar sıkılaştırır. Vajina sıkılaştıkça hem erkekler hem de kadınlar daha fazla cinsel ilişkiden zevk alabilir.
  • İdrar torbası ve barsak sarkmasının düzeltilmesi: Vajina daraltma ameliyatı sırasında hastanın mesane sarkması, idrar kaçırma ve barsak sarkması (rektal çıkıntı) aynı anda düzeltilebilir. Üreme organı sarkması (POP) kadınların özgüvenlerinde sorunlara neden olabilir. Bu nedenle cinsel uyarılma libido (libido) ve orgazm sorunlarına neden olabilir.
  • İlişki sırasında vajinadan gelen sesler: İlişki sırasında gevşek ve sarkık bir vajinadan gelen hoş olmayan sesler konsantrasyonu bozabilir. Vajina daraltma ameliyatından sonra vajinadan gelen bu sesler kaybolur veya en aza indirilir.
  • Sık vajinal enfeksiyonlar: Geniş vajinal yapıları ve doğumdan sonra perine rüptürü olan kadınlarda enfeksiyon insidansı yüksektir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı genellikle lokal anestezi ve sedasyon (hafif uyku anestezisi) desteği altında yapılır. Operasyon ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında sürer. En iyi sonucu alabilmek için vajina girişinden ortalama 6-7 cm uzakta olması gerekir. Bu şekilde fazla doku çıkarılarak ve vajinaya özel bir iplikle dikilerek dokular birleştirilir. Rektal çıkıntı (ince bağırsağın son segmenti) sorunu varsa kas yaklaştırma (levator sütür) yapılarak bu sorun da çözülebilir. Vajinal kozmetik konusunda uzman deneyimli jinekologlar tarafından gerçekleştirilen vajina daraltma ameliyatı mükemmel sonuçlara sahiptir ve hasta memnuniyetini önemli ölçüde artırır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ne Zaman İyileşir?

Vajina daraltma ameliyatı sonrası atılan dikişler 2 hafta içinde erimeye başlar. Dikilen yerin büyük oranda iyileşmesi 4-6 haftayı bulur. Vajina daraltma sonrası genital bölgenin temiz tutulması, nemli kalmamasına özen gösterilmesi ve doktorun önerilerine uyulması ile iyileşme süreci kısalır.

Ameliyat sonrası protein ve vitamin ağırlıklı beslenme iyileşme sürecinin sağlıklı geçirilmesini sağlar. Antalya sıcak ve nemli bir şehir olduğu için vajina daraltma sonrası genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat edilmelidir.

Vajina Daraltma Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Vajina içine özel bir pansuman uygulanması önerilmez. Vajina daraltma sonrası genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat edilmelidir. Tuvalet temizliği önden arkaya doğru ılık su kullanılarak yapılmalıdır. Doktorun verdiği ağrı kesici ve antibiyotik tarzı ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Banyo ayaktan duş şeklinde işlemden birkaç gün sonra yapılmalıdır. Küvet, havuz ve denizin ilk 4-6 hafta kullanılmaması uygundur.

İşlem sonrası tuvalete çıkmada bir sakınca yoktur. Ancak özellikle büyük tuvalet yapılırken ani ve kuvvetli ıkınmalardan kaçınılmalıdır. Benzer şekilde dikişleri korumak adına bu dönemde kuvvetli öksürmek ve hapşırmak istenmez.

Vajina Daraltma Sonrası İyileşme Süreci

Vajina daraltma operasyonu cerrahi bir işlemdir. Vajina daraltma sonrası dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Çünkü kendiliğinden eriyebilen dikişler kullanılır. İlk 2 hafta içinde dikişler erimeye başlar. Bu dönemde hafif bir kaşıntı ve minimal şeffaf, sarı bir akıntı olabilir.

Vajina daraltma sonrası iyileşme süreci 4-6 haftadır. Sigara kullanımı, cinsel bölge temizliğine dikkat edilmemesi, sık geçirilen vajinal enfeksiyonlar ve kötü beslenme vajina daraltma sonrası iyileşme sürecini uzatır.