Yükleniyor

Perinoplasti – Doğum İzleri Estetiği

Perinoplasti – Doğum İzleri Estetiği

Perinoplasti Estetiği

Doğum dikişlerinin kötü bir görünüm sergilemesi pek çok kadın için sorun oluşturmaktadır. Doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi, estetik yönden daha hoş bir görünüm kazandırılması ‘perine estetiği’ olarak da bilinir.

Perine Bölgesi Estetiği Nedir?

Perine; vajina ile anüs (makad) arasında kalan genital bölgenin ismidir. Genellikle doğum dikiş izlerinin düzeltilmesi, estetik olarak daha düzgün bir hale getirilmesi ‘perineoplasti’ yani ‘perine bölgesi estetiği’ olarak bilinmektedir. Ancak doğum yapmamışlara da ‘perine’ adı verilen vajina ile anüs arasında katlantılar, cilt fazlalık ve kırışıklıkları nedeniyle perineoplasti (perine bölgesi estetiği) yapılabilmektedir.

Perineye Doğum Kesileri Neden Yapılır?

Normal doğum sırasında bebeğin başının rahat çıkması ve düzensiz yırtıkların oluşmasının engellenmesi amaçları ile ‘perine’ adı verilen vajina ile makad arasındaki yerin sağ tarafına makasla bir kesi yapılmaktadır. Doğumu kolaylaştırmak için yapılan bu sağ perine kesisine ‘epizyo kesisi’ , ‘epizyotomi kesisi’ veya ‘doğum kesisi’ adları verilmektedir. Normal doğum sonrası iyi iyileşmeyen veya daha sonra enfeksiyon kaparak açılan epizyotomi izleri hem psikolojik hem de fiziksel yönden kadınlarda pek çok rahatsızlıklara yol açabilir.

Normal doğumdan kalan dikiş izlerinin genital estetik düzeltilmesi, vajina ile makad arası cilt katlantılarının temizlenmesi ve estetik olarak bu genital bölgenin hoş bir görünüm kazandırılması ameliyatına ‘Perineoplasti’ (Perine estetiği) adı verilmektedir.

Perineoplasti – Perine estetiği en sıklıkla vajina daraltma ameliyatları ile birlikte, eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Hatta bazı durumlarda labioplasti ve klitoris estetiği ameliyatları ile de birlikte uygulanabilmektedir.

Doğum Dikiş İzleri Neden Kötü İyileşir?

Bebeğin çıkmasından hemen önce yapılan epizyo kesisinin doğumdan sonra iyi bir şekilde onarılması gerekmektedir. Aksi takdirde doğum sonrası dönemlerde bu bölgede yara iyileşmesinin kötü bir şekilde gerçekleşmesi sonucunda nedbe (skar) dokusu kalabilmektedir.

Özellikle evde yapılan doğumlar da sık ortaya çıkmaktadır. Ayrıca doğum sonrası dikişlerin iltihap kaparak açılması, bebeğin vajinal kanaldan çıkarken yırtarak çıkması perine bölgesine hasar vermektedir. Özellikle zor doğumlarda (bebeğin normalden iri olması, bebeğin baş çapının normalden geniş olması, vajina girişinin dar olması, çatı darlığı) doğum yırtıkları oldukça fazla olmaktadır.

Doğum dikiş izleri düzeltilmezse ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilir…

Kötü iyileşmeye bağlı olarak gelişen nedbe dokusu seksüel ilişki sırasında ağrıya (disparoni) sebep olabilir. Bu durum zamanla çiftlerde cinsel isteksizlik ve tatminsizliği de beraberinde getirebilmektedir. Ayrıca doğumdan sonra değişikliğe uğramış ve kötü görünen bir vajina kadınlarda güven eksikliğine, eşinden utanmaya ve psikolojik bir takım problemlere de zemin hazırlamaktadır.

Epizyo skarlarının (nedbe dokunsun) çıkartılarak düzeltilmesi operasyonuna “epizyo skarektomi” adı verilmektedir. Epizyo skarlarının çıkarılması operasyonları tek başına da yapılabileceği gibi genellikle vajina daraltıcı ameliyatlar (vajinoplasti operasyonu) ile birlikte de yapılmaktadır.

Perine Bölgesi Estetiği Nasıl Yapılır?

Perine bölgesinin anatomik olarak düzeltilmesi, varsa doğum dikiş izlerinin temizlenmesi, vajina ile anüs arası cilt katlantılarının (doku fazlalıklarının) alınması ‘perine estetiği’ (Perineoplasti) kapsamındadır. Bu tür operasyonlar kozmetik ve işlevsel amaçlarla yapılmaktadır. Kozmetik yönden genital bölgenin estetik açıdan daha iyi görünmesi sağlanırken işlevsel yönden de seksüel ilişki sırasında ağrı, acı gibi sorunların giderilmesinde fayda sağlamaktadır.

Doğum Dikiş İzlerinin Giderilmesi Nasıl Yapılır?

Doğumdan kalan dikiş izleri ‘epizyo skarları’ ismi ile anılmaktadır. Bazen buradaki dikiş izleri kabarık, bazen de çöküntü halde olabilir. Kötü iyileşmiş bu izlerin çıkartılmasına da epizyo skarektomi adı verilir. Epizyo skarektomi operasyonu genel olarak lokal anestezi altında (bölgesel uyuşturma ile) yapılmakta ve 30 dakika kadar sürmektedir.

Normal doğum yapmamışlarda perine bölgesinde cilt katlantıları fazla ise yapılan perine estetiği ameliyatları da ortalama 30 ile 45 dakika arasında sürmektedir. İşlem süresi problemin derecesine göre değişmektedir. Operasyon sorası ağrı ve kanama yok denecek kadar azdır.

İşlemi yaptıran hastalar 3 günde işlerinin başına dönebilirler. Genelde 1.5 ay sonrasında cinsel ilişki serbest hale gelmektedir.

Perine estetiği genelde vajina daraltma ile birlikte yapılır…

Tarafımızdan yaptığımız doğum izlerinin çıkarılması operasyonları çoğunlukla vajina daraltma (vaginoplasti) operasyonları ile aynı zamanda yapılmaktadır. Perineoplasti ameliyatlarının sonuçları son derece yüz güldürücüdür.