Yükleniyor

Laparoskopinin Avantajları

Laparoskopinin Avantajları

Laparoskopi Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Jinekolojik hastalıkların teşhisinde ve jinekolojik ameliyatlar sırasında en fazla tercih edilen yöntem olarak ön plana çıkan laparoskopi birçok avantaja sahiptir. Laparoskopi yönteminin en belirgin avantajı hastaların artık açık ameliyatların travmatik etkilerinden kurtulmalarıdır. Açık ameliyatlara oranla post operatif süreçte hayat konforunu arttıran, iyileşme sürecini kısaltan ve komplikasyon riskini azaltan laparoskopinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

Minimal Yara İzi Oluşumu

Laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen kapalı ameliyatlar sonrasında hastaların yara izi şikayetleri minimal düzeyde olur. Ciltte belirgin kesiler atılmaz yalnızca milimetrelik insizyonlar yapılır. Dolayısıyla hastayı rahatsız edecek yara izleri kalma ihtimali yoktur. Operasyon sonrasındaki nokta büyüklüğündeki izler zamanla belirginliklerini kaybeder.

Hastanede Kalış Süresi Kısalır

Laparoskopi yöntemi ile gerçekleştirilen operasyonlar sonrası hasta hızlı bir şekilde taburcu olabilir. Açık ameliyatlar sonrasında hastanede kalış süreci uzar ancak laparoskopik operasyonlarda hasta doktorların onayıyla aynı gün ya da ameliyattan sonraki gün evine dönebilir.

Operasyon Sırasında Travma Oluşumu Azalıyor

Mikrocerrahi prensiplerine dayanan laparoskopik operasyonlar sırasında abdominal bölge büyütülerek görüntülenebilir. Dolayısıyla uzmanlar karın içerisinde gerçekleştirdikleri ameliyat sırasında hedef bölgeye odaklanabilir. Minimal doku hasarının oluşması ve ameliyat bölgesi haricindeki dokulara müdahale edilmemesi hastalarda travma oluşumunu azaltır.

Operasyon Sonrası Hasta Konforu Artıyor

Laparoskopik operasyonların en büyük avantajlarından biri de post operatif süreçte hastanın konforunun açık ameliyatlara oranla çok daha yüksek olmasıdır. Hastanın ağrı şikayetlerinin az olması ve cerrahi bir kesinin yapılmamış olması hastanın iyileşme sürecini ciddi oranda kısaltır. Operasyondan sonra hasta 1 hafta içerisinde günlük hayatına ve iş yaşamına geri dönebilir. Açık ameliyatlar sonrası günlük hayata geçiş için yaklaşık 5 – 7 hafta beklenmesi gerektiği gerçeği düşünüldüğünde laparoskopik operasyonların avantajları daha net anlaşılabilir.

Laparoskopik yöntemin sunduğu avantajlardan bir tanesi de ameliyat sonrası komplikasyon riskinin çok az olmasıdır. Enfeksiyon kapma riski açık yara bulunmadığı için yok denecek kadar azdır, yapışıklık ve bağırsak tıkanıklığı gibi komplikasyonlar nadiren görülür. Yine de laparoskopi operasyonlarını gerçekleştirecek uzmanların deneyimi ve becerisi dikkate alınmalıdır.

Siz de laparoskopik yöntemle jinekolojik hastalıkların teşhis ve tedavi süreçlerinin avantajlarını yaşamak isterseniz bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz!