Yükleniyor

Laparoskopi Nedir?

Laparoskopi Nedir?

Laparoskopi; vücuda kesi yapılmadan gerçekleştirilen cerrahi bir yöntem olarak tanımlanabilir. Ancak günümüzde laparoskopi sağlık alanında hem tanısal hem de tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Hastaların yaşadıkları sağlık problemlerinin teşhislerinin net bir şekilde konulmasının yanı sıra tedavi süreçlerinde travmayı azaltan, iyileşme sürecini kısaltan ve hastanın konforunu arttıran laparoskopi; jinekoloji alanında sıklıkla kullanılmaktadır.

Dış gebeliğin (ektopik gebelik) çıkarılmasından çikolata kistlerinin alınmasına; miyomların çıkarılmasından pelvik taban cerrahisine kadar bir çok jinekolojik operasyon laparoskopik yöntemlerle yapılmaktadır.

Laparoskopi, cerrahi operasyonları hasta açısından kolaylaştıran; açık ameliyatlar sonrasında yaşanması muhtemel komplikasyonların oluşma riskini azaltan bir yöntem olmakla birlikte tanısal amaçlı da kullanılabilmektedir.

Jinekolojik Laparoskopi Nedir?

Jinekolojik laparoskopi açık ameliyatlara alternatif olan; pelvik bölgeye laparoskop adı verilen özel bir cerrahi teleskopla bakılmasını sağlayan bir yöntemdir. Jinekolojik laparoskopi hem tanı hem de tedavi amacıyla kullanılabilir. Açıklanamayan pelvik ağrılarının, nedeni bulunamayan kısırlığı ve pelvik bölgedeki enfeksiyon öyküsünün anlaşılmasında laparoskopiye başvurulabilir.

Laparoskopi ile Hangi Hastalıklar Teşhis Edilebilir?

Laparoskopi ile birçok jinekolojik hastalığın teşhisi net bir şekilde yapılabilir. Rahim fibroidleri (rahimdeki iyi huylu tümörler), yumurtalık kistleri, dış gebelik, pelvik absesi, pelvik yara dokusu, kısırlık, pelvik inflamatuar hastalık, jinekolojik kanserler ve endometriyozis laparoskopi teknolojisi ile teşhis edilebilen sağlık sorunları arasında yer alır.

Laparoskopi Tedavileri Hangileridir?

Laparoskopi yöntemi ile uygulanabilecek jinekolojik tedaviler şu şekilde örneklendirilebilir: rahmin alındığı histerektomi ameliyatı, yumurtalıkların alınması, yumurtalık kistlerinin alınması, rahimdeki iyi huylu tümörlerin alınması, endometriyal doku ablasyonu vb.

Laparoskopi Nasıl Uygulanır?

Tanısal ve tedavi amacıyla laparoskopi uygulanması arasında farklılıklar vardır. Tanısal amaçlı laparoskopi yaklaşık 20 dakika içerisinde sonlanır. Tedavi amaçlı uygulanan laparoskopi sırasında ise daha kapsamlı işlemler yapılır. Genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilen laparoskopi sırasında abdominal bölgeden 3-5 mm’lik kesiler yapılır. Bu bölgeden özel cerrahi aletler sokulur ve karın içi organlar net bir şekilde görüntülenebilir. Karın içerisinde sokulan cerrahi aletlerin ucunda kamera olduğundan doktor eş zamanlı olarak karın içi bölgesini görüntüleyip tedavileri tamamlayabilir.

Yalnızca jinekoloji alanında değil diğer tıp dallarında da kullanılan laparoskopi; denyimli uzmanlar tarafından gerçekleştirildiğinde oldukça güvenli, başarılı sonuçların alındığı ve hastanın konforunu üst düzeyde tutan bir yöntemdir.