Yükleniyor

Genital Estetik Kimlere Yapılır?

Genital Estetik Kimlere Yapılır?

Vajinal estetik neden önemlidir?

Güzellik yalnızca yüz ya da fizik güzelliğini kapsamaz. Güzellik bir bütündür ve kişinin kendini güzel hissetmesi için kendine güvenmesi gerekmektedir. Güzelliğin belirli bir kuralı yoktur, bu durumda önemli olan kadının kendini güzel hissetmesi ve her bölgesini beğenmesidir. Günümüzde gelişen teknolojik ve tıbbi gelişmeler sayesinde, kusurlu olduğu düşünülen alanların başarılı bir şekilde düzeltilmesi mümkündür. Vajinal estetik, yalnızca güzel hissetmek için uygulanmamakta, cinsel işlev bozukluklarının da düzeltilmesini sağlamaktadır.

Psikolojik olarak kendini güzel hissetmeyen kadınlar, cinsel açıdan çeşitli çekinceler yaşayacak ve bu sebeple de orgazma ulaşmakta zorluk yaşayacaktır. Bununla beraber fiziksel olarak çeşitli sorunlarda meydana gelebilir. Vajina genişliği ya da iç dudakların sarkık olması gibi fiziksel kusurlar, çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir.

Cinsel organın estetik görüntüsünü düzeltmek ve kadının özgüveninin artmasını sağlamak, cinsel ilişkiden daha çok zevk almasına yardımcı olacak ve cinsel işlev bozukluklarının düzelmesine yardımcı olacaktır.

Labioplasti (İç Dudak Küçültme)

Vajina iç dudaklarındaki sarkıklık, yaygın olarak yaşanan bir sorundur. Bu durumda bikini ya da iç çamaşırı tercihleri kısıtlanabilir. İlişki sırasında iç dudaklar, vajina içine girebilir ve ilişkide ağrı ve acıya yol açarak, bakterilerin birikmesine sebep olabilir. Bu sebeple de sağlık sorunları meydana gelebilir. Vajina iç dudakları kadın cinsel organında kıvrım şeklinde yapılardır. Üst alanda bulunan klitorisin aşağısında iç dudaklar başlamaktadır. Genişleyerek de aşağıya doğru uzamaktadır.

İç dudakların büyüklüğü herkeste farklıdır. Normal olarak ayaktaki bir kadının bacakları kapalıyken, dış dudaklar iç dudaklar arasında bulunmaktadır. Dışarı taşmamaktadır. Bu dudakların dışarıya taşması estetik açıdan sorunlara yol açmaktadır. Özellikle de hamilelikte rengi koyulaşan dudaklar, taşmayla beraber estetik kaygıya sebep olabilir. İç dudakların büyük ve sarkık olması bu bölgenin nemli kalmasına sebep olabilir. Bu sebeple de enfeksiyon ve diğer hastalıklar için uygun ortam hazırlanır. İç dudakların çok büyük olması, penisin vajinaya girişi esnasında ağrı ve acıya yol açabilir. İç dudakların normalden daha büyük, sarkık ya da asimetrik olması kadınların kıyafet ve iç çamaşırı seçimlerinde zorluklar yaşamasına yol açar.

Labioplasti Kimlere Yapılır?

Labioplasti, genital estetik açısından kaygı duyan kadınlara uygulanmaktadır. Bu operasyona başvurmak için ergenlik dönemini tamamlamak ve cerrahi müdahaleye engel olacak bir soruna sahip olmamak yeterlidir. Bu operasyon doğum yapmış ya da doğum yapacak olan kadınlara engel teşkil etmemektedir. Orgazm olmaya da olumlu katkısı olan bu operasyon, doğum yapmaya engel değildir.

Labioplasti nasıl yapılır?

Labioplasti operasyonu çoğunlukla 40 dakikada tamamlanmaktadır. Ameliyat dönemi için adetin bittiği süreç tercih edilmektedir. İç dudak küçültme operasyonu ameliyathane şartlarında uygulanmaktadır. İç dudak küçültme operasyonu, lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Uzmanlık alanı gerektirmektedir. Operasyon sonra herhangi bir iz kalmamaktadır. Cinsel ilişkiye ise operasyondan 4 hafta sonra başlanabilir.

Labioplasti sonrası nasıldır?

Ameliyattan sonra herhangi bir ağrılı ya da acılı dönemler söz konusu değildir. Hastanın operasyon sonrası özel bir bakıma başlaması gerekmemektedir. Cinsel hijyeni sağlamak oldukça önemlidir. Nemli kalmamasına özen göstermek gerekir. Labioplasti operasyonu riskli değildir. Uzman bir doktor tarafından yapıldığında komplikasyon riski oldukça azdır.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Çok sayıda normal doğum yapmak, doğum sırasında uygulanan yanlış epizyotomi ya da geçirilen cerrahi operasyonlar vajinanın genişlemesine yol açabilmektedir. Bazen de vajina genişliği doğumsal olarak mevcuttur. Ancak özellikle dikkatsiz ve özensiz dikilen epizyotomi ardından yanlış iyileşen kötü yara izleri, çok sayıda normal doğum yapmak, bebeğin doğum ağırlığının fazla olması, ilerleyen yaşla birlikte vajinayı çevreleyen kasların eski gücünü yitirmesi sonucu vajinal genişleme ortaya çıkar. Vajina kaslarının gevşemesi cinsel ilişki sırasında çeşitli sorunlara yol açar. Vajina genişledikten sonra normal dönmemektedir. Bunun için cerrahi bir müdahaleye ihtiyaç duyulur. Vajinanın genişlemesi sebebiyle çift, karşılıklı olarak daha az haz almaya başlar. Nem ve kayganlık da hacim büyüdüğü için yetersiz gelir ve cinsel ilişki olumsuz olarak etkilenir. Vajinaplasti operasyonu da bu genişliği toparlar ve sorunları ortadan kaldırır.

Vajinoplasti nasıl uygulanır?

Bu operasyon, vajina genişlemesi ardından meydana gelen şikayetleri olan evli ya da bekar, doğum yapmış ya da yapmamış her kadına uygulanabilir. Operasyon hastane koşullarında uygulanmaktadır. Genel anestezi altında uygulanan bu operasyon çoğunlukla 50 dakikada tamamlanmaktadır. Şayet vajina daraltma operasyonuyla diğer operasyonlar da uygulanacak ise süreç uzayabilir.

Vajina daraltma operasyonları da genellikle adet döneminin bittiği süreçte uygulanmaktadır. Bu operasyonda vajinanın genişlemiş olan arka duvarı ve yan duvarları çıkartılır. Gevşemiş kaslar sıkılaştırılır. Kesilmiş olan kenarlar, estetik yöntemle dikilir.

Vajinoplasti sonra iyileşme süreci nasıldır?

Vajina daraltma operasyonu uzman bir ekip tarafından uygulandığı, ciddi riskleri olmayan bir işlemdir. Operasyon sonrası hastalar 5 gün dinlenme sürecinin ardından günlük yaşantısına geri dönebilir. Operasyonda kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Bu sayede de dikiş aldırma gibi işlemlere gerek kalmaz. İşlemden 4 hafta sonra hasta cinsel ilişkiye başlayabilir.

Genital estetiğin avantajları nedir?

  • Kadının kendine olan güveni artacak ve bu sayede daha mutlu bir şekilde hayatına devam edecektir.
  • Cinsel ilişkiye dair yaşanan endişeler ortadan kalkacak ve bu sebeple daha rahat olunacaktır.
  • Vajinadan ilişki sırasında ses gelmeyecek ve bu sayede utanç duygusu ortadan kalkacaktır.
  • İç çamaşırı ve kıyafet seçimleri iyileşecektir.
  • Genital bölge daha kuru kalacak ve hastalıklar için risk en aza indirgenecektir.