Yükleniyor

Anorgazmi Tedavisi

Anorgazmi Tedavisi

Kadınlarda orgazm öncelikle beyinde oluşan uyarılma süreci ile başlıyor. Kadında cinsel uyarılma iyi olmalı ki orgazm ile sonuçlansın. Öncelikle cinsel istekle beraber beyinde zihinsel bir uyarılma süreci oluşması, bunu takiben cinsel bölgeye giden kan akışı artması, cinsel bölgede kayganlık fiziksel bir uyarılma meydana gelmesi gerekiyor.

Dolayısıyla sağlıklı bir orgazm için cinsel istek, seks motivasyonu ve cinsel bölgenin fiziksel sağlığı birlikte doğru çalışıyor olmalı.  Bunları etkileyecek her olumsuz hormonsal, kimyasal, nörolojik faktör zevkte de düşüş yaratıyor. Özellikle endişe, konsantrasyon güçlüğü, stres, performans endişesi zihinsel uyarılmayı önlüyor. İşte bu nedenle stres ve kaygı cinsel istek, uyarılma ve orgazmın gerçekleşmesini kesinlikle zorlaştırıyor. zorlaşıyor.

Anorgazmi tedavisinde atılacak ilk adım, uzman jinekolog hekim tarafından yapılacak jinekolojik muayenedir. Bu muayene sayesinde orgazm olmayı engelleyen anatomik sıkıntılar için uygun tedaviler sunularak psikolojik desteğe başlanır. Psikolojik süreçte, detaylı cinsel öykünün alınmasından sonra kişinin bilgilendirilmesini kapsayan cinsel bilişsel terapi ve orgazm olmanın öğretilmesini içeren davranışsal cinsel terapi süreçleri ile sonlanmaktadır. Terapi süreçlerinin ardından uygulanan hipnoterapi ile süreç daha da verimli hale getirilebilmektedir.

Anorgazmi, tedavi edilebilir bir semptomdur.